Answer:
False
Explanation:
Balance sheets relate to balance and expenditure over a period.
A bank with a simple interest savings plan will automatically transfer money from your paycheck to your savings account, letting you save without any extra effort.
Simple interest allows your money to earn money, so you have to save less.
<h3>What Is Simple Interest?</h3>
Simple interest is a quick and easy method of calculating the interest charge on a loan.
Simple interest is determined by multiplying the daily interest rate by the principal by the number of days that elapse between payments.
<h3>Where is simple interest used in real life?</h3>
Application of Simple Interest:
In our daily lives, sometimes, we come across a situation where we need to borrow money from a bank, post office or a moneylender for a specified period.
At the end of this period, we must pay back the money we had borrowed plus some additional money for using the lender's money.
Learn more about simple interest here:
<h3>
brainly.com/question/1325643</h3><h3 /><h3>#SPJ4</h3>
Answer:
A) market interest rates are high and falling
Explanation:
Bonds and interest rates have an indirect relationship. When interest rates rise, bond prices tend to fall.
Bonds pay interests on a fixed rate. When market interest rates are rising, investors will prefer investing in other options due their high return as opposed to the fixed returns from bonds. Bonds become less attractive, leading to a decline in prices.
Buying Bonds when the interests are rising means buying at a cheaper rate. When interest rates start falling, bond prices will rise again due to their inverse relationship.
Capital gains occur when an investment is bought at a lower price and sold at a higher price. Buying bonds when interests rate is high and selling when interests are low will lead to capital gains.
Answer:
Assuming that Hal spends all of his income on honey and milk, the combination of milk and honey that will maximize his total utility is <u>2</u> jars of honey and <u>4</u> gallons of milk.
Explanation:
This question is missing a table that should be as follows:
quantity total util. marginal quantity total util. marginal
of milk from milk utility per $ of honey from honey utility per $
1 32 16 1 44 11
2 60 14 <u> 2 84 10</u>
3 84 12 3 120 9
<u>4 104 10</u> 4 152 8
5 120 8 5 180 7
6 132 6 6 204 6
7 140 4 7 224 5
8 144 2 8 240 4
We should purchase quantities that yield the same marginal utility per dollar spent, options are:
- <u>4 gallons of milk and 2 jars of honey ⇒ total cost = $8 + $8 = $16</u>
- 5 gallons of milk and 4 jars of honey ⇒ total cost = $10 + $16 = $26
- 6 gallons of milk and 6 jars of honey ⇒ total cost = $12 + $24 = $36
- 7 gallons of milk and 8 jars of honey ⇒ total cost = $14 + $32 = $46