Answer: 14/45
Step-by-step explanation: The probability that they first event will occur is 2/10. The probability that the second event will occur is 1/9. If you multiply those like it says in the hint you will get 14/45. (I think this is right)
Answer:
18 cents per ounce
Step-by-step explanation:
The first step is to identify the unit. In this case, you are told you have 16-ounces. Therefore, your unit is an ounce.
To find the price of one ounce, just divide your price of $2.88 by 16.
Unit rate = $2.88 / 16 = 0.18 or 18 cents per ounce.
Answer: 25 + 15x ≤ 150
Step-by-step explanation: For this problem we will write an inequality to represent this situation.
Let x equal each additional day.
25 + 15x ≤ 150
The inequality above states that the dog owner will spend $25 for the first day and then for each additional day the dog owner will spend $15, but is budget is no more than $150 that the dog owner can spend.