1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
3 years ago
11

Find the cost of one item to the nearest cent. Round if necessary. 12 lbs. of potatoes for $4.92

Mathematics
2 answers:
WARRIOR [948]3 years ago
8 0

41 cents per pound

12/4.92=0.41

Furkat [3]3 years ago
4 0

For this case we have to:

12 pounds of potatoes equals $ 4.92. You want to know the unit cost, that is, the cost per pound of potatoes.

For this, we make a rule of three:

12lb -----------------> $ 4.92

1lb --------------------> x

Where the varibale "x" determines the cost per pound of potatoe

x = \frac {1 * 4.92} {12}\\x = 0.41

Thus, each pound of potatoe costs $ 0.41

Answer:

Each pound of potatoe costs $ 0.41

You might be interested in
What is .52,57% and 2/5 from least to greatest
Alekssandra [29.7K]
Concert 2/5 into a percent 5*20 = 100 (denominator) so 2* 20 =40
40/100 is 40%
I'm guessing you accidentally put the dor in front of 52 so it would be 40 at least and 52.57 at greatest
5 0
4 years ago
What is the slope of the line?
Harlamova29_29 [7]

Answer:

The slope of the line is 2/3.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph shows Allison distance as she swam during her swim practice. What does point a tell you?
BlackZzzverrR [31]

Answer:

i cant see the graph

Step-by-step explanation:

please explain the graph


3 0
3 years ago
Product of 100 and sum of 25
ddd [48]

Answer:

100*25

Step-by-step explanation:

sum of 25=25

6 0
3 years ago
6 more than x is equal to 33
horrorfan [7]
X + 6 = 33
x = 27

hope this helps :D
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve and Graph 5x-3y=-3
    6·2 answers
  • Use the integers that are closest to the number in the middle.
    7·1 answer
  • Which of the following elevations are deeper than -200 feet? Select all that apply.
    12·2 answers
  • Express in the form <br> 1<br> :<br> n<br> .<br> Give <br> n<br> as a decimal.<br> 4<br> :<br> 6
    9·1 answer
  • Research suggests improvements in human capital explains what percentage of the growth in U.S. Productivity from 1950 to the ear
    8·1 answer
  • Help me asap i need this done ppleaseeee helppp
    10·1 answer
  • Alex has a bag of marbles. Each marble is red, blue, or yellow , and the ratio of the red to blue to yellow marbles is 6:10:15.
    5·1 answer
  • A rectangle is removed from a right triangle to create the shaded region shown below. Find the area of the shaded region.
    13·1 answer
  • Answer for 17 please???????????
    15·1 answer
  • Consider the system of equations shown in the graph.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!