1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sunny_sXe [5.5K]
3 years ago
8

Help meeeeee plzz Think about how to use the interactive tool to form an expression equivalent to –x + ( –3x) + 12 – 9. An equiv

alent expression is______ + 3.
-4x
-2x
2x
4x
Mathematics
2 answers:
Stolb23 [73]3 years ago
8 0
The answer is -4x+3.......
elena55 [62]3 years ago
3 0

Answer:

Expression equivalent to

-x+(-3x)+12-9

An equivalent expression is -4x+3

Step-by-step explanation:

We have the expression:

-x+(-3x)+12-9

We need to simplify this expression:

-x+(-3x)+12-9\\-x-3x+12-9\\-4x+3

An equivalent expression is -4x+3

You might be interested in
Write two expressions that are equivalent to the expression below.<br> (9-0) + (9-c) + (9-c) + (9-C)
Nikolay [14]

Step-by-step explanation:

4(9 - c) \\  36 - 4c \\  an \: example \: of \: two \: equivalent \\ expression \: includes \:  \\ the \: general \: experssion \: \\   and \: then \: the \: one \: that \: \\  the \: one \: that \: is \: factured

4 0
3 years ago
XHelp I need help on this math question I think its easy for others.
bixtya [17]

11. D Square pyramid

12. A Cube

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPPP PLZZZZ ASAP IS PLEASEEE DONT SEND A FILE AT ALL
Snowcat [4.5K]

Answer:

I am telling I am new to this

7 0
3 years ago
Hdndnndndndndnndndndndnbd
ipn [44]

Answer:

Hshushahhahaa

Hdhddjkddjdkjd

8 0
3 years ago
Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used. Match each value to the correct expressio
serg [7]

Answer:

a. 27

b. 3

c. 15

d. 22

7 0
3 years ago
Other questions:
  • = 500+ (n 1)46. Find
    7·1 answer
  • The scatter plot below shows the average rent (in dollars per month) for a 1 bedroom apartment in new york city each year betwee
    12·1 answer
  • 2. One of the most common mutagens in
    10·1 answer
  • Which statement is true about angles QRT and
    8·1 answer
  • Determine which is the better buy. 3 pounds of pellets for ​$4.95 or 5 pounds of pellets for ​$7.50 The unit price for 3 pounds
    10·1 answer
  • How much money will you need to invest initially to have $2,500.00 in four years if the money is compounded quarterly at an annu
    6·1 answer
  • Which expressions are equivalent to 25x4 −64? Select three options. 25x4 + 40x − 40x − 64 25x4 + 13x − 13x − 64 (5x2 + 8)(5x2 −
    8·2 answers
  • I just need the answers plz :)
    15·2 answers
  • There are 20 apples and oranges in the store. There are 6 more apples than oranges. Write an equation to find out how many apple
    10·1 answer
  • Ammaar put 4/7 of the money he earned raking leaves in the bank. He spent 1/3 of the money on a book.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!