1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rufina [12.5K]
3 years ago
6

What the answer thanks

Mathematics
1 answer:
kati45 [8]3 years ago
4 0
I'm pretty sure that the answer is A., because if you turn the fraction into a decimal and multiply it by 24, you get 7.999992, which estimates to be 8.
You might be interested in
A sailboat travels 48 miles upstream in 6 hours and return back downstream in 4 hours. What is the speed of the boat in still wa
Kipish [7]
Let s be the speed of the boat in still water.
Let c be the speed of the current.
s - c = 48/6 = 8
s + c = 48/4 = 12
Adding the two equations, we get:
2s = 20
s = 10
The answer is 10 miles per hour.
4 0
3 years ago
Didn’t mean to post this
guajiro [1.7K]

Answer:

lol that just means free points for me. ;)

5 0
3 years ago
A local video store has two new renting plans. Plan A charges a $10 monthly fee and $2 for every movie rented. Plan B charges $4
Margaret [11]

Answer:

18 or 17

Step-by-step explanation:

Plan a= 2x + 10

plan b=  .25x + 40

2x + 10 = .25 + 40

       1.75x=30

x=17.14

5 0
2 years ago
A recipe that makes 8 jumbo blueberry muffins calls for 1 1/2
artcher [175]
The dozen is 36...36/8= 4.5. So 1.5x4.5=6.75 which converts to 6 3/4 teaspoons
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
At 7:00 a.m., the temperature in Belleville, Ontario was -4°C. The
pychu [463]
1°C is the temperature at noon.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Yeah I need help ASAP please and thank you
    13·2 answers
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Make K the subject of the formula <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=t%20%3D%20%20%5Cfrac%7Bmu%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%7D%7Bk%7
    5·1 answer
  • Kelly and her friend collect 12 rocks. 6/12 of the rocks are chert. Use division to write an equivalent fraction. Explain how yo
    10·2 answers
  • The temperature started at 35 F. If the temperature went down 4°F and then up 2 F, whats is the temperature differe relative to
    7·1 answer
  • Jennifer and Micaela are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and pumpkin pies. Jennifer sold 4 ap
    14·1 answer
  • From first to last, when did the presidents serve? Drag the presidents’ names into the correct order according to when they serv
    10·2 answers
  • On a map, 4 inches represents 240 miles. What is the scale of the map?
    11·2 answers
  • PLEASE . i’ve fallen behind cos i can’t do this even when using websites.. it’s a week behind my work
    14·1 answer
  • A conjecture and the two-column proof used to prove the conjecture are shown.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!