Answer:
2x+14=12
Step-by-step explanation:
when you look the figure you can see the 2 arrows on the side which means they are constant and so you go on the xY and do 5x-6+4x+1 and solve
Subtract the fee from the total:
674 - 299 = 375
Now divide by the cost per square yard:
375 / 15 = 25
The answer is 25 square yards.
Reduced to 12/10 when dividing both by 6. can be reduced further to 1 2/10 and even further to 1 1/5.
$34.99 ... 2.5-pound bags
$x = ? ... 1 pound
If you would like to know what is the unit rate of the shrimp in dollars per pound, you can calculate this using the following steps:
34.99 * 1 = x * 2.5
34.99 = x * 2.5 /2.5
x = 34.99 / 2.5
x = $13.996 = $14
The correct result would be $14.
Answer:
40
Step-by-step explanation:
you mutiply then take away the 2 last digits