1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anton [14]
3 years ago
10

Find the mean of the following: 158, 213, 107, 213, and 213. If needed, round your answer to the nearest tenth

Mathematics
2 answers:
photoshop1234 [79]3 years ago
8 0

Answer:

180.8

Step-by-step explanation:

Shalnov [3]3 years ago
4 0

Answer:

180.8

Step-by-step explanation:

1. Add all the numbers

2. Divide the sum by 5

3. you get the answer

You might be interested in
What's the value of 2. X/10=2
myrzilka [38]

Answer:

x = 20

Step-by-step explanation:

x/10 = 2 multiply both sides of the equation by ten ↓

10x x/10 = 10 x 2 reduce the numbers with the greatest common factor 10 ↓

x = 10 x 2 multiply the numbers ↓

x = 20

4 0
2 years ago
Solve mathematics problem in photo please!
laila [671]
Hello,

8/(x-7)=7/2
==>(x-7)*7=8*2
==>7x-49=16
==>7x=65
==> x =9+2/7

Answser A
8 0
3 years ago
Help please, help me
djverab [1.8K]

Answer:

at 6pm it was 18 degrees

Step-by-step explanation:

10 pm:  -10

9 pm : -3

8 pm: 4

7 pm: 11

6 pm: 18

Add 7

5 0
3 years ago
- A six-foot diameter circular table
IrinaVladis [17]

Answer:

28.26

Step-by-step explanation:

area of a circle is (pi)(r)^2

radius is half of the diameter

6/2=3

3 feet is the radius

a= 3.14 (3)^2

=3.14 x 9

= 28.26 feet

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jake has a total of 60 chocolates and sweets for sale.After selling 1/3 of the chocolates and 2/3 of the sweets,he had twice as
sergeinik [125]
Drawing models makes it clearer to compare.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Mike drank more than half the juice in his glass.what fraction of the juice could Mike have drunk?
    6·1 answer
  • One teacher wants to give each student 1/3 of a slice of pizza. If the teacher has 6 slices of pizza, then how many students wil
    8·1 answer
  • Ling is 1 year less than twice as old as his sister. If the sum of their ages is 14 years how old is Ling
    10·1 answer
  • Please answer this correctly
    5·2 answers
  • A dozen eggs cost $4.25 at the farm stand. Approximately how much does each egg cost (round to the nearest penny)
    14·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Evaluate the expression. StartFraction 9 factorial Over 3 factorial EndFraction 3 6 60,480 362,874
    10·2 answers
  • In a recent survey, three out of every five teenagers said they listen to music while studying.
    11·1 answer
  • Can someone help me with this? It’s unit rates with price. Question: 6 feet of ribbon for $19.20​
    15·2 answers
  • PLEAASE HALLP EXPLAIN!! NEED HEEELP 14 POINTS
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!