1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
6

HELP! WIll MARK BRAINLIEST! ACME Hardware is introducing a new product called Greener Cleaner. Complete the table by finding the

cost per milliliter for each size based on the sales price. One liter is 1,000 milliliters. (Answer the questions too, please!)

Mathematics
1 answer:
Ilya [14]3 years ago
4 0

Question 1:

Price per milliliter

Small $4.50 / 250ml

Medium $9.95 / 500 ml

Large $16.95 / 1000 ml

Question 2:

$9.95 / 500 ml > $4.50 / 250ml > $16.95 / 1000 ml

Question 3 - 4:

$4.50 / 250ml = ($4.50 * 6) / (250ml * 6 ) = $27 / 1500ml = 0.018

$9.95 / 500 ml = ($9.95 * 3) / (500 ml * 3) = $29.85 / 1500ml = 0.019

$16.95 / 1000 ml = ($16.95 * 3) / (1000 ml * 3) = $50.85 / 1500ml = 0.0339

( Use the first one for question 3 and the second for question 4)

$4.50 / 250ml would be the cheapest way to get 1500ml.

$9.95 / 500ml would be the most expensive way to get 1500ml.

I hope this helps you! Tell me if I'm wrong!

You might be interested in
There are 910 scooters in a show room out of which 654are new and rest are old. find out number of old scooters
Soloha48 [4]

Answer:

254

Step-by-step explanation:

Because the are 910 scooters in all and their 654 new that means the remains are old

8 0
1 year ago
Please please please answer asap
Svetlanka [38]

Answer:

I dont wanna be wrong But if it was me i would go with B...BUUUUUT C could also be right

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line that passes through the points (-4,-4) and (9,4)
aleksandrvk [35]

Answer:

4-(-4)/9-(-4)

slope=8/13

6 0
3 years ago
A zookeeper feeds three bales of hay each to 4 elephants, 6 bales of hay to each of 10 pens of reindeer, 2 bales of hay to each
snow_lady [41]

Answer:

$105

Step-by-step explanation:

3x5=15

6x5= 30

2x5=10

4x5=20

6x5=30

15+30+10+20+30

=$105

5 0
3 years ago
Please help with this question it is super important
Lunna [17]

Answer:

P=7

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The product of 3/4 and a number is 16
    11·2 answers
  • 2+2+2+2+2+1+1+1+2+3+4+6=<br> brailiest anyone
    10·2 answers
  • A store buys a pack of gum for 33 cents per pack from their supplier.  How much would 12 packs cost?
    14·2 answers
  • -4(v+2)+3v what’s the answer to this
    8·1 answer
  • Mai wants to make an open top box by cutting out corners of a square piece of cardboard and folding up the sides. The cardboard
    9·1 answer
  • The first three terms of a geometric sequence are as follows.
    15·1 answer
  • The difference of two numbers is 2 an of the product is 41.25.
    5·1 answer
  • 2 of 6
    10·1 answer
  • 12 / 3 + 6 x 2? can anyone help?
    7·2 answers
  • Which algebraic expression has a term with a coefficient of 9?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!