1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
11

X-(9x-10) + 11=12x+3(-2x + 1\3

Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]3 years ago
5 0
X(-9x+10)+11=12x(-6x+1)
-10x+10+11=6x+1
-10x+21=6x+1
-16x+21=1
-16x=20
x=-1.25
You might be interested in
Circumference of a 8.11
levacccp [35]
Umm what is this supposed to mean more information
4 0
3 years ago
A book is on sale for $6 off of the regular $24 price. What percent is the discount?
Vika [28.1K]
6/24* 100= 25%. You multiply top ( 6 and 100) and divide to bottom (600 and 24) to get 25%.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
15 POINTS PLEASE HELPPP :D
zhuklara [117]

Answer:

The equation is 1.96- 0.75

The answer is 1.21

Step-by-step explanation:

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Mai and Noah also solved the equation, but some of their steps have errors. Fid the incorrect step in each solution and explain
cluponka [151]

Answer:

what equation

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A koala weighs 20 pounds. In her pouch she carries her joy that weighs 20 ounces. What is the combined weigth of the adult koala
sdas [7]

Answer: The answer is 21.25 pounds.


Step-by-step explanation:  Given that the weight of Akoala is 20 pounds. Also, she is carrying her joey with her having weight 20 ounces. We need to find the combined weight of the adult Akoala and her joey in ounces.

For that, first we need to conver ounces to pounds.

We know

1~\textup{pound}=16~\textup{ounces}\\\\\Rightarrow 1~\textup{ounce}=\dfrac{1}{16}~\textup{pounds}\\\\\Rightarrow 20~\textup{ounces}=\dfrac{1}{16}\times 20=\dfrac{5}{4}=1.25~\textup{pounds.}

Therefore, the combined weight is given by

W=20+1.25=21.25~\textup{pounds.}

Thus, the answer is 21.25 pounds.



8 0
3 years ago
Other questions:
  • i am aware that this question uses second ftc, however, i keep getting the wrong answer. any guidance is appreciated.
    5·1 answer
  • If $1000 is divided equally among twelve people, about how much will each person<br> receive?
    13·2 answers
  • One of the angles of a regular decagon is 144°. What is the sum of the measures of all the interior angles of this decagon? A. 9
    5·2 answers
  • Help!!
    7·1 answer
  • The length of a rectangle is eight more than it’s width the perimeter is 48 inches what are the length and width?
    7·1 answer
  • A hexagon has two congruent sides that
    10·1 answer
  • Solve for x.<br><br><br><br> Enter your answer in the box.<br><br> x = <br> °
    13·2 answers
  • it cost $11 for 15 granola bars what is the unit price in dollars per granola bar, rounded to the nearest hundred
    5·1 answer
  • 7 divided by 1/3 help asapp
    11·1 answer
  • A store sells mugs. Each mug costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each mug by $1.75. Wen spends
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!