Answer:
It is cheaper to produce in-house. Cost savings= $3500
Explanation:
We need to find whether it is better to produce in-house or to purchase to a supplier.
Q= 175000
Produce in house:
Direct Materials $15,000
Direct Labor $5,000
Variable overhead $6,000
Fixed overhead $9,000
Total cost= $35000
Outsource:
Purchase Cost= 175000q*$0.18= $31500
Fixed Cost= (9000-2000)= $7000
Total cost=$38500
It is cheaper to produce in-house. Cost savings= $3500
Answer:
iii.Income earned on T-bills is exempt from state and local taxes.
Explanation:
Some staes might require that require that income earned from T-bills be reported regardless of the tax exempt status.
Explanation; A product is said to have reach its saturation point if such a product is no longer generating new demands due to factors such as competition, decreased need, obsolescence, etc.
Yes. Creating habits when you are young are bound to stick with you until you break them. It is hard to break a habit once you gain it. Thus, creating a saving habit when you are young is bound to stay with you when you are older, and it would be beneficial to you as well
Answer: Inelastic demand
Explanation:
When new restaurants have opened in College town in recent years, the supply for restaurant meals increase. This will lead to a rightward shift in the supply curve for restaurant meals leading to a fall in the price and an increase in the quantity. The fall in price will be larger the more inelastic demand is. When demand is more elastic then a fall in price will be less when supply increases.