1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
3 years ago
12

You are purchasing soft drinks for the company annual party. You expect about 32 people to be there. You want to allow at least

18 ounces per person. Store A offers 24-12 ounce cans for $5.89. Store B offers 12-12 ounce cans for $3.79.Which is the better deal and how much would you save? Store A, $3.38 Store B, $2.10 Store A, $4.40 Store B, $5.25
Mathematics
1 answer:
qaws [65]3 years ago
5 0
 
<span>32*18=576 oz. </span>



<span>Store A offers 24-12 oz cans for $5.89. That means $5.89 gets you 288 oz. Store B offers 12-12oz cans for $3.79, so that means $3.79 gets you 144oz. </span>

<span>Store A is $5.89 per every 288 oz. You need 576 oz, which is double that. That means it will cost you twice as much as it would buying 24-12 oz cans: </span>
<span>$5.89*2=$11.78 </span>

<span>Store B is $3.79 for 144 oz. As previously stated, you need 576 oz, so you'll need to buy 4 12-packs of 12 oz cans: </span>
<span>$3.79*4=15.16 </span>

<span>So not only is Store A a better deal, but they'll save you $15.16-$11.78=$3.38 dollars. </span>
You might be interested in
Which equation applies the associative property of multiplication?
ohaa [14]

Answer:

<u>C) −12/5⋅(7/12⋅1/9)⋅8/5=(−12/5⋅7/12)⋅(1/9⋅8/5)</u>

5 0
2 years ago
Help! I need this done immediately!
wel

Answer:

280

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which equation represents a linear function?<br> Select two answers.
Deffense [45]
Equations that represents a linear function are Answers A and D
5 0
2 years ago
The cost y (in dollars) to rent a pickup truck is proportional to the number x of hours that the pickup truck is rented. It cost
gulaghasi [49]
25 dollars for each hour. 
6 0
3 years ago
2,4,1=4 <br> 6,0,3=6 <br> 7,2,4=7 <br> 1,0,8=?
posledela

Answer:

8 is the correct answer ...

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The following table shows values from a linear function. What is the
    7·1 answer
  • You begin solving the equation 4−5x=594-5x=59 by subtracting 44 from both sides. Which is the best choice for Step 22?
    6·1 answer
  • Whats the answer to this problem
    11·1 answer
  • Explain a method you could use to find the value of x.
    12·1 answer
  • What is g(f(x)) when f(x) = 3x + 1 and g(x) = 4x2 - 4?
    10·1 answer
  • Below are two parallel lines with a third line intersecting them. Help me on this Geometry transversal angle!!​
    11·1 answer
  • I need Help Answer quick
    11·1 answer
  • Are 7/18 and -21/-56 are equivalent​
    7·1 answer
  • en un gimnasio pusieron 27 filas de sillas . en cada fila pusieron 48 sillas , cuantas sillas se pusieron en el gimnasio?
    15·2 answers
  • PLEASE HELP IMAGE ATTACHED⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!