1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesya692 [45]
3 years ago
9

Geometry. Unit 1. Lesson 5. (5.2: Make it Right) Use GeoGebra

Mathematics
1 answer:
Nata [24]3 years ago
4 0

Answer:nnjjj

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Questions are on the picture, a-e.
iris [78.8K]
  1. The equilibrium price is $1.12.
  2. If price is $0.98, there would be scarcity of Super Widgets.
  3. When price is $0.98, quantity demanded is y.
  4. When price is $0.98, quantity supplied is x.
  5. When price is $1.22, there would be a surplus of Super Widgets.

<h3>What is equilibrium? </h3>

Equilibrium price is the price at which the quantity demanded equals the quantity supplied. The equilibrium price is $1.12.

Above equilibrium price, quantity supplied would exceed quantity demanded and there would be a surplus. When price is below equilibrium price, quantity supplied would be less quantity demanded and there would be a scarcity.

To learn more about equilibrium, please check: brainly.com/question/26075805

#SPJ1

5 0
2 years ago
Can anyone figure this out?
Verizon [17]

\bf ~~~~~~~~~~~~\textit{distance between 2 points} \\\\ N(\stackrel{x_1}{-3}~,~\stackrel{y_1}{10})\qquad A(\stackrel{x_2}{6}~,~\stackrel{y_2}{3})\qquad \qquad d = \sqrt{( x_2- x_1)^2 + ( y_2- y_1)^2} \\\\\\ NA=\sqrt{(6+3)^2+(3-10)^2}\implies NA=\sqrt{130} \\\\[-0.35em] ~\dotfill\\\\ A(\stackrel{x_2}{6}~,~\stackrel{y_2}{3})\qquad D(\stackrel{x_1}{6}~,~\stackrel{y_1}{-1}) \\\\\\ AD=\sqrt{(6-6)^2+(-1-3)^2}\implies AD=4 \\\\[-0.35em] ~\dotfill


\bf D(\stackrel{x_1}{6}~,~\stackrel{y_1}{-1})\qquad N(\stackrel{x_1}{-3}~,~\stackrel{y_1}{10}) \\\\\\ DN=\sqrt{(-3-6)^2+(10+1)^2}\implies DN=\sqrt{202}


now that we know how long each one is, let's plug those in Heron's Area formula.


\bf \qquad \textit{Heron's area formula} \\\\ A=\sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}\qquad \begin{cases} s=\frac{a+b+c}{2}\\[-0.5em] \hrulefill\\ a=\sqrt{130}\\ b=4\\ c=\sqrt{202}\\[1em] s=\frac{\sqrt{130}+4+\sqrt{202}}{2}\\[1em] s\approx 14.81 \end{cases} \\\\\\ A=\sqrt{14.81(14.81-\sqrt{130})(14.81-4)(14.81-\sqrt{202})} \\\\\\ A=\sqrt{324}\implies A=18

5 0
3 years ago
What is the cost of six filters if the cost of 8 filterscost$39.92
Usimov [2.4K]
With this given information that 8 filters = $39.92. What you can do is divide $39.92 by 8 and get the individual price of 1 filter. So, $39.92/8 = $4.99 (price of 1 filter). The question is asking for the cost of 6 filters so you can multiply $4.99 with 6 filters and get $29.94. The answer is $29.94 for 6 filters.
8 0
2 years ago
1/8 times square root of eight =
Crazy boy [7]

Answer:

0.35355339059

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes was 3 to 5. If there were 4
kow [346]

Answer:

1551 Yes voters

Step-by-step explanation:

Yes : No

3 : 5

total = 4136

add up both no and yes :3+5 =8

8 will be the total ratio of voters

Yes

3/8 × 4136

= 0.375 × 4136

= 1551 Yes Votes

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Someone help please and thank you!!
    12·1 answer
  • In a right triangle ABC, CD is an altitude, such that AD=BC. Find AC, if AB=3 cm, and CD= 2 cm.
    8·2 answers
  • At what times of the day between 10:00 A.M. and 5:00 P.M. do the chemistry presentation and the recycling presentation start at
    14·1 answer
  • 8) A 10-foot ladder leans
    14·1 answer
  • A plumber charges $25 for a service call plus $50 per hour of service write an equation to represent the cost of hiring this plu
    13·1 answer
  • How many terms are in the binomial expansion of (3x + 5)^9?
    12·2 answers
  • Rewrite the expression as a complex number in standard form a+bi
    5·1 answer
  • If the endpoints of AB have the coordinates A(9, 8) and B(-1, -2), what is the midpoint of AB?
    11·2 answers
  • $19.92 for 2.4 pounds of walnuts what is the price per pound of walnuts
    8·1 answer
  • Help please i really need help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!