Let unit cost of one rake be : r
Given : Total number of volunteers = 12
Given : Each pair of gloves cost $8.00
⇒ Cost of 12 pair of gloves for 12 volunteers = (12 × 8) = $96
Given : The gardener spends a total of $300 on both rakes and gloves
⇒ Cost of 12 rakes + Cost of 12 pair of gloves = $300
⇒ 12r + 96 = 300
⇒ 12r = 204
⇒ r = 17
<u>Answer</u> : Cost of one rake is $17
9514 1404 393
Answer:
Dawn has $1670 in account 1 and $1570 in account 2.
Step-by-step explanation:
Dawn can multiply the second equation by 8 and add 7 times the first equation.
8(3/8A +7/8B) +7(A -B) = 8(2000) +7(100)
10A = 16,700
A = 1670
B = 1570 . . . . 100 less than A
Dawn has $1670 in account 1 and $1570 in account 2.
__
<em>Check</em>
3/8(1670) +7/8(1570) = 626.25 +1373.75 = 2000
I believe the answer is B bc. you can't learn your personality
In 44 liquid quarts, there are 88 liquid pints. 2 pints per 1 quart. Hope this helps ;)
Answer:
1600 × 1 = 1600
Step-by-step explanation: