Add 12 to both sides resulting in 5a = 60 and then divide both sides by 5 which results in a = 12 so your answer will be a = 12
Answer: Eliza wakes up at 6:25 A.M.
Step-by-step explanation:
What I did is first used the 45 minutes to make the time 10:00 P.M. which leaves you with 8 hours and 25 minutes, then i added the 8 hours onto 10:00 P.M. which leaves you at 6:00 A.M. with 25 minutes left, then you add the 25 minutes onto 6:00 A.M. which puts it at 6:25 A.M.
Unit rate is (cost) per 1 unit
the unit is fluid oz
'per' is fraction
cost/1unit
so we do
2.56/32
divide completely
2.56/32=0.08/1
the unit rate is $0.08 per oz
Answer:
the answer of the question is b. 8.2 mm
F(x)= 4x this is because everything is times 4