1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
3 years ago
10

If -2(3y+5)=-4, find the value of 5y

Mathematics
2 answers:
-BARSIC- [3]3 years ago
8 0
-2(3y+5)=-4\\\\-6y-10=-4\ \ \ \ \ |add\ 10\ to\ both\ sides\\\\-6y=6\ \ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ (-6)\\\\\boxed{y=-1}

densk [106]3 years ago
3 0
-2(3y+5)=-4\\ -6y-10=-4\\ -6y=6\\y=-1\\\\
5y=5\cdot(-1)=-5
You might be interested in
5 and 6 why they keep giving me this lol
Advocard [28]

Answer:

5. The answer is 2

6. Her error is that she was supposed to subtract 16 minus 12 instead of 12 minus 2.

Step-by-step explanation:

For number 5 all I did was solve.

12 + (25 - 5^2) - 2 =

12 + 0 - 2 =

12 - 2 = 10

10 ÷ 5 = 2

So, for number 5 the answer is 2.

For number 6, you should know that when there are only plus and minus signs you solve from left to right.

She instead put parentheses where there shouldn't of been, and because of that she is wrong.

Hope this helps! :)

5 0
3 years ago
Help pls with 10 and 11
Alex
10
A) 24 ribbons

B)1/28yards

11.u have 1/2 how?

6 0
3 years ago
PLS HELP ASAPPPPP WITH PART B, C, & D PLS PLS
Westkost [7]

Answer:

Part b would be 4 and c would be 5 and d  would be 19

Step-by-step explanation:

So yea do those

3 0
3 years ago
How dose an incline effect speed and distance of an object?
My name is Ann [436]
It makes the object move faster
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help! I need help. My teacher made it an anime one. If todoroki had 7 ’s how much will he get when he has 67352 if you needed to
deff fn [24]

Answer:

Step-by-step explanation: 471,464

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the mean for this of data: 18, 26, 16, 14, 26
    14·2 answers
  • Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
    9·2 answers
  • Which classification best represents a triangle with side lengths 6 cm, 10 cm, and 12 cm?
    8·1 answer
  • As a store manger you would like to find out the average time it takes to unload the truck which delivers the merchandise for yo
    6·2 answers
  • There are 10 boys and 10 girls in a classroom.
    10·2 answers
  • Find an equation of the line L. L is perpendicular to y=-2x and is passing through points 2,-4
    11·1 answer
  • Find the TOTAL balance of an account that has $800 and earns 4.25% simple interest for 6 years.
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME PLEASE ILL GIVE BRAINLIST FOR CORRECT ANSWERSSS
    7·1 answer
  • Please helppp asappppp
    14·1 answer
  • State. Probability sampling vs. non probability sampling​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!