1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solniwko [45]
3 years ago
5

X + y ≥ 3 5x + 2y < 10

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
3 0

Answer:

3+1 >= 3

(5+1) + (2+1) < 10

You might be interested in
How to factor 6x^2+7x-10​
Studentka2010 [4]

the answer is....

(6x-5) (x+2)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A shopkeeper sold a watch for Rs 810 at 10% loss. How much did he pay to buy the watch ? <br>​
Svetlanka [38]

Answer:

Rupees 891

Step-by-step explanation:

If you multiply 810 times 0.1 which is the decimal of 10%, you get 81 which you can add to 810 to get 891 which is the price the shopkeeper payed to buy the watch.

Hope this helps!!! PLZ MARK BRAINLIEST!!!

7 0
3 years ago
I need your help please​
Bess [88]

56m^2

see the steps from the pic

4 0
3 years ago
NEED HELP ASAP! <br><br> What is the value of x? <br><br><br><br> x =
rjkz [21]

The Intersecting Secant Theorem says

EC × ED = EB × EA

(x+4)(x+4+1) = (x+1)(x+1+11)

(x+4)(x+5)=(x+1)(x+12)

x^2 + 9x + 20 = x^2 + 13 x + 12

8 = 4x

x = 2

Check:

6(7)=42

3(14)=42, good

Answer: 2

7 0
3 years ago
If f(x)=3|x-2|, what is f(5.9)? a: 9 b: 10 c: 11 d: 12
Mice21 [21]
|a|=  \left\{\begin{array}{ccc}a&if&a\geq0\\-a&if&a \ \textless \  0\end{array}\right\\\\f(x)=3|x-2|\\\\f(5.9)=3|5.9-2|=3|3.9|=3\cdot3.9=11.7
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sylvia has $100.She spent 4/10 of her money on a jacket and 20/100 of her money on jeans.What fraction of her money did Sylvia s
    11·2 answers
  • If an ant runs randomly through an enclosed
    9·1 answer
  • Alice earns 1.5 times her normal hourly rate for each hour she works after 40 hours .she worked 50 hours this week and earned 66
    11·1 answer
  • What does y=3x mean on a line graph
    12·1 answer
  • 15 points!!!:
    14·1 answer
  • Destiny is making a gelatin dessert for a party. She plans
    6·1 answer
  • PLS SOMEONE HELPP ME
    13·2 answers
  • What is the constant of proportionality
    6·1 answer
  • Simplifie 8m2+3m+m3+4
    11·1 answer
  • A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!