Answer: a slice of pizza cost $1.25 and a 12-ounce cola cost $0.50.
Step-by-step explanation:
Let slice of pizza cost x and a 12-ounce cola cost y.
Then Sara's order cost: 2x+y=3
and Sydney's order cost: 3x+2y=4.75
From the first equation we have: y=3-2x and put this to the second equation:
3x+2(3-2x)=4.75
3x+6-4x=4.75
x=1.25
y=3-1.25*2=0.50
Answer: a slice of pizza cost $1.25 and a 12-ounce cola cost $0.50.
He said that it was the best
3x + 2y = 6....solution (0,3)
-5x + y = -10...solution (1,-5)
x - 4y = 8...solution (4,-1)
-6x - 5y = 30...solution (0,-6)
6,458,753
Just use a calculator
Answer:
— John spends 22% of his monthly budget on his car payment, which is $400. Which proportion can be used to calculate John's total monthly .