1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ankoles [38]
3 years ago
10

Given that f(x) = 2x + 1 and g(x) = −5x + 2, solve for f(g(x)) when x = 3.

Mathematics
1 answer:
ANTONII [103]3 years ago
4 0
f(x)=2x+1 \\
g(x)=-5x+2 \\ \\
f(g(x))=2(-5x+2)+1=-10x+4+1=-10x+5 \\
f(g(3))=-10 \times 3+5=-30+5=-25 \\
\boxed{f(g(3))=-25}

The answer is C.
You might be interested in
Sum of exterior angles in a equilateral triangle
poizon [28]

Answer:

In the case of the equilateral triangle, , the exterior angle, plus 60 equals 180. Subtracting 60 from both sides of this equation gives us a value of equal to 120. This means that the exterior angle of an equilateral triangle is equal to 120 degrees. The sum of all the exterior angles is always 360 degrees.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Lola rode her bike for 7/10 of an hour on Saturday and 3/5 of an hour on Sunday. How much longer did she ride her bike on Saturd
s344n2d4d5 [400]
1 hr = 10/10
1/10 of an hr= 6 min
(7)(6)=42
Saturday she rode her bike for  42 min
Sunday
1 hr = 5/5
1/5 of an hr = 12 min
(3)(12)= 36
On sunday she rode her bike for 36 min
Finally
42-36= 6
She rode her bike 6 min longer on saturday than sunday
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At six am the temperature was -8°c at noon the temperature was 3°c what was the change in temperature between 6 am and noon
Roman55 [17]
The temperature change from 6am to noon is 11°c
4 0
3 years ago
Three dozen eggs cost $18.00, How much would one egg cost?
Assoli18 [71]

Answer:

SUPER SORRY IF THIS IS WRONG

I believe one egg would cost $2

Step-by-step explanation:

Three dozen eggs is 36 eggs, then 36 divided by 18 is 2. So one egg would be $2.

Again really sorry if I am wrong.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which equation represents a proportional relationship? A) y = 9x B) y = 9x + 1 C) y = 9x + 9 D) y = 9 x
aliya0001 [1]

Hello! I think your answer is A) y= 9x

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What percentage is 762 out of 1000
    14·2 answers
  • Using Basic trigonometry
    10·1 answer
  • Ellen drew a horizontal line 3 units below the x-axis. Which two points lie on Ellen’s line?
    5·2 answers
  • Solve <br> - 5 3/4 - 3 1/2 = ???
    14·2 answers
  • A typical lap around a track in the United States has length of 440 yards. How many lap would need to be complete to run a mile?
    15·1 answer
  • CONFUSED?!!!!!!!!! Just answer the middle question!!
    9·2 answers
  • In the graphic below LAE = KEA by:
    7·1 answer
  • PLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLEASE ANSWER
    10·1 answer
  • The temperature in a town is 14.4°F during the days and -17.3°F at night. Find the difference in the temperatures.
    11·1 answer
  • Giving brainliest and 50 points
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!