1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bazaltina [42]
3 years ago
14

Urpi wants to buy towels online. There are two stores with the kind of towel she wants. The first store charges $20 per towel, a

nd the delivery charge is $25. The following equation gives the total price (in dollars) of an order from the second store (including delivery) as a function of the number of towels: P=35+18nP=35+18n.
1. which store charges more per towel?
A) The first store
B) The second store
C) They both charged the same amount per towel.

2. Urpi needs 15 towels. Which store is cheaper for her?
A) The first store
B) The second store
C) Urpi's order costs the same at both stores.
Mathematics
2 answers:
Elis [28]3 years ago
8 0

Answer:

  1.  A) The first store

  2.  B) The second store

Step-by-step explanation:

1. The first store charges $20 per towel, according to the problem statement. According to the formula for the second store, the number of towels is multiplied by $18, so that store charges $18 per towel.

The first store charges $2 more per towel.

__

2. For an order of 15 towels, the first store would charge ...

  $20 × 15 + 25 = $325

The second store would charge ...

  $18 × 15 + 35 = $305

The second store is $20 cheaper for Urpi's order of 15 towels.

Kamila [148]3 years ago
4 0

Answer:

1 A the first store.

2. B The second store.

Step-by-step explanation:

1. The store with the dearest towel  is The First one ( $20 compared with $18).

2. The equation for the cost in the first store is P = 20n + 25.

The cost in the second  store is given by P = 18n + 35.

For 15 towels first store charges:

20 * 15 + 25 = $325.

Second store charges:

18 * 15 + 35 =  $305.

You might be interested in
Please guys I keep getting this question wrong What letter is located at approximately right answers only
liubo4ka [24]
Answer:
B) F
You put √22 in a calculator and it gives you ≈ 4.69
4 0
2 years ago
Which polynomial lists the powers in descending order?
lesantik [10]

Answer:

D i believe

Step-by-step explanation: hoped this helps

8 0
2 years ago
Is it still blurry? or can u see it now
PilotLPTM [1.2K]
I can see it bbbbjnjhggg
6 0
3 years ago
8
wolverine [178]
Answer:c
explanation: its 90 degrees

good luck!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to y=-x+3 and y=4x-2
DIA [1.3K]

Answer: x=1

              y=2

Step-by-step explanation:

y=-x+3

y=4x-2

-----------

    y=y

-x+3=4x-2

3+2=4x+x

5=5x

x=1

y=-1+3

y=2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The sum of 4 times a number and 7 is 19
    11·2 answers
  • A plantation in Hawaii grows bananas and coconuts. They charge $2.50 for each bunch of bananas and $4.00 for each coconut. If yo
    9·1 answer
  • A mathematics professor lost a test paper belonging to one of her students. she remembered that the mean score for the class of
    10·1 answer
  • EASY GEOMETRY**<br>name a right angle on the figure ​
    12·1 answer
  • One-quarter of a number is 6.<br> Work out one-third of the number
    7·1 answer
  • Distributive property of 4(x-2+y)
    7·2 answers
  • The vertices of a quadrilateral in the coordinate plane are known. How can the perimeter of the figure be found?
    9·2 answers
  • Xm = np , for x Can I get help?
    15·2 answers
  • URGENT PLEASE HELP
    15·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!