1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
12

A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?

Mathematics
1 answer:
padilas [110]3 years ago
4 0

Answer:

$7.79 per pair of socks

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Brett picked 28 flowers from the garden. he plans to give an equal number of flowers to each of 3 people.how many flowers will e
alina1380 [7]
Each person will get 9 flowers, and you will have 1 flower left over. 9x3=27
6 0
3 years ago
A wholesaler requires a minimum of 4 items in each order from its retail customers. The manager of one retail store is consideri
Leto [7]

Answer:

The 1st graph will be perfectly matching the conditions.

Step-by-step explanation:

A wholesaler requires a minimum of 4 items in each order from its retail customers.

The manager of one retail store is considering ordering a certain number of sofas, x and a certain number of pillows that come in pairs, y.

Therefore, for y = 0, x ≥ 4 and for x = 0, y ≥ 2 to make the order of 4 items or more.  

Therefore, the equation for the order to be of 4 items will be  

x + 2y = 4.

So, the 1st graph will be perfectly matching the conditions. (Answer)

3 0
3 years ago
When the input is 4 ,the output of f(x)=x+21 is
NARA [144]

The Correct answer is 25

Why? 4+21=25

Want Proof?\/


8 0
3 years ago
After 8 years, what is the total amount of a compound interest investment of$25,000 at 3% interes compounded quarteriy? A. 525.3
Artyom0805 [142]
I believe its D. Hope it helps you!
8 0
3 years ago
How do you do this I need help
madreJ [45]
You need to line the numbers up then subtract
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you do this?i don’t get it
    11·1 answer
  • 18:63,14:39,6:21,and 2:7 which of the ratios is not equivalent to 10:35
    13·1 answer
  • Frankie earns $5 each time he babysits his little sister. He has saved $30. Frankie wants to save $52 to buy a new skateboard. W
    11·1 answer
  • X+2y=3<br> x-y=6<br> x=? y=?
    11·2 answers
  • Find the difference 32.654 -0.1
    11·2 answers
  • For f(x)= 2x-5 and g(x)= 3-x , find (f (times) g)(-2)
    15·1 answer
  • What is the interest you will pay if you borrowed $900 at 10% interest for 2 years?
    5·2 answers
  • Pls help due asap. Please
    10·2 answers
  • Find the measure of angles T and V.
    10·1 answer
  • Hannah bought 9 1/2pounds of ground beef to make hamburgers for
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!