1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
3 years ago
7

Julissa wants to join her local gym. A gym membership is $27 a month with a one–time initiation fee of $117. Which equation repr

esents the amount of money, y, she will spend on her gym membership for x months?
Mathematics
1 answer:
BARSIC [14]3 years ago
5 0

Answer:

y=27x +117

This is because there is only a one time fee of $117 and $27 per month (x)

You might be interested in
Expand the expression. Fill in the blanks<br><br> 3(n + 7)<br><br> n +( <br> )7
morpeh [17]
3n + 21 is the answer
4 0
2 years ago
Solve the following equation then place the correct number in the box provided. X/3 - 4 = 10
ivann1987 [24]
X = 42

x/3 - 4 = 10
+ 4 +4
x/3 = 14
•3 •3
x = 42
4 0
3 years ago
What is the measure of DEF? Pls help me asap
Yakvenalex [24]

Step-by-step explanation:

3y +4 =5y -10

2y = 14

y = 7

DEF = (3Y+4)× 2 OR (5Y-10) ×2 OR (5Y-10+ 3Y+4)

Def= (3 ×7+4)×2

=50 degree

3 0
2 years ago
Find the midpoint of the line segment joining the points r(1,4) s(-3,7)
skad [1K]
Formula for mid point.
(x1/2+x2/2 , y1/2+ y2/2)

Mid point=
(1/2+ (-3)/2 , 4/2+ 7/2)
(-2/2 , 11/2)
(-1, 5.5)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please tell me if I am correct?
Olin [163]

Answer:

ur correct

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Is 7 - -4 positive or negative?<br> positive<br> negative
    8·1 answer
  • The Wilsons drove 324 miles in 6 hours if they drilled the same number of miles each hour how many miles did they drive in 1 hou
    10·1 answer
  • Jaime wants to display her math test scores by using either a line plot or a stem and leaf plot. Her test scores are:
    14·1 answer
  • Camille bought 3 pounds of nuts for $10.35 what is the unit price per pound
    8·1 answer
  • What is a equivalent to 15:40
    14·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the point (-4,-3) and is perpendicular to the line 2x+3y=15
    7·1 answer
  • Can somebody help me with this question
    9·2 answers
  • 22/58 simplified pleas herry its timed
    14·2 answers
  • Use significant digits, find the product of 7.095 and 2.55.
    10·1 answer
  • Write an equation involving absolute value for graph
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!