1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Effectus [21]
3 years ago
5

How do you solve this?

Mathematics
1 answer:
Readme [11.4K]3 years ago
3 0
What are you trying to solve i can't see anything

You might be interested in
1.
butalik [34]

The answers to each of the given problems are;

1) Sum of two smallest integers  = 23

2) 3x + 6

3) 7.5 m/s²

<h3>How to find the sum of consecutive Integers?</h3>

1) We are told that sum of 4 consecutive integers is increased by 20 and equals 70. Thus, we have;

x + (x + 1) + (x + 2) + (x + 3) + 20 = 70

4x + 26 = 70

4x = 70 - 26

4x = 44

x = 44/4

x = 11

Thus, sum of two smallest integers = 11 + 11 + 1 = 23

2) Let the consecutive odd numbers be;

x, (x + 2) and (x + 4)

Sum of these consecutive odd numbers is;

x + x + 2 + x + 4 = 3x + 6

3) We are given the equation to find the acceleration as;

(v_final)² - (v_initial)² = 2ad

We are given;

v_final = 40 m/s

v_initial = 10 m/s

d = 100 m

Thus;

40² - 10² = 2a(100)

1500 = 200a

a = 1500/200

a = 7.5 m/s²

Read more about sum of integers at; brainly.com/question/17695139

#SPJ1

7 0
1 year ago
Add 3/ 4 + (−2 1/2).
Marat540 [252]
Exact form-13/4

decimal form-3.25

mixed number form- 3 1/4

hope I helped :)
7 0
3 years ago
please help me with this question! i will give 40 points and brainliest! please help with answer and explanation. thanks you so
riadik2000 [5.3K]

Answer:

to find the sale price, you need to find what 34% of 82 is.

82 x 0.34 = 27.88

subtract that from the original price

82 - 27.88 = $54.12

you could also multiply 82 by (1 - .34) to get the same answer

82 x (.66) = $54.12

sale price is $54.12

hope this helps:)

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. What is the price per dozen?
hram777 [196]

Answer:

The price for 12 muffins is $10.00

5 0
3 years ago
Open the photo to see question please...
9966 [12]

Answer:c

cccg bgfv

Step-by-step explanation:

c

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Determine the slope of the line that is perpendicular to the line y = -7x - 12.
    10·1 answer
  • The area of rectangle R is 48. If its sides are whole numbers, then its perimeter cannot be__?
    13·1 answer
  • HELP! Which points could be on the line that is parallel to gh and passed through point J ? Check all that apply
    7·2 answers
  • PLEASE SOLVE IT STEP BY STEP
    7·1 answer
  • The volume of a cylinder whose base,area is 500sq.cm and height is 14 cm is cu.cm ​
    6·1 answer
  • A bag contains 17 counters all of different colours. Colin chooses one counter and gives it to Obi, and another counter and give
    14·1 answer
  • Write -3/4x-6 in standard form using integers
    8·1 answer
  • CAN I PLEASE GET SOME HELP WITH THIS? ANYONE!
    6·1 answer
  • I need help, with this
    5·1 answer
  • 1 pound is closest in weight to which one of the following Metric units of weight? 450 grams 4,500 centigrams 0.045 kilograms 45
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!