1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krek1111 [17]
3 years ago
15

The amount of blueberries picked, in pounds, varies directly as the number of hours worked. After

Mathematics
2 answers:
Alekssandra [29.7K]3 years ago
8 0

Answer: Hello there!

We know that the number of blueberries picked varies directly as the number of hours worked.

Direct variation means that: b = kh

where b is the number of blueberries, k is a constant of proportionality and h is the number of hours worked.

we know that in 10 hours there are 30 pounds of blueberries collected, then we can replace these numbers in the equation and solve it for k. And you want that I don't include units in the answer, so I will not include them.

30 = k*10

k = 30/10 = 3

Then the constant of proportionality is 3, whit is the amount of punds of blueberrys collected in one hour.

OverLord2011 [107]3 years ago
4 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 pounds were picked per hour

You might be interested in
Admission to a local aquarium is $10 for adults and S7 for children. The aquarium collected $6,459 from the sale of 783 tickets.
Anarel [89]

Answer:

The answer is 457

Step-by-step explanation:

You set up an equation as

10a+7c=6459

a+c=783

c= child

a= adult

then you simplify to 3a=978 by taking out one of the values.  You get a - 326.

783-326=457 so there is your answer

3 0
3 years ago
A geometric sequence is defined recursively by an = 20an-1. The first term of the sequence is 0.01. Which of the following is th
Dmitrij [34]
Hello : 
hello :
the nth term is : An=A1×r^(n-1) 
<span>The first term of the sequence is 0.01
r =An/an-1 =20
</span><span>An =0.01(20)^n-1...(answer :D )
</span>
6 0
3 years ago
What is the decimal equivalent of the fraction?
Anton [14]
7 divided by 12 = 0.583
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
7. A pupil sat for a test in five subjects.
seraphim [82]

Answer:

option C: 120

Step-by-step explanation:

total marks = 5× 100 = 500

marks he obtained = 380

marks he lost = 500 - 380 = 120

plz mark my answer as brainlist plzzzz.

hope this will be helpful to you.

4 0
3 years ago
The table below shows the numbers of tickets sold at a movie theater on Friday.
prisoha [69]

Answer:

Number of Adult's tickets sold on Saturday = 3,356

Number of Children's tickets sold on Saturday = 2, 928

Total number of tickets sold over these two days is 8,938.

Step-by-step explanation:

Here, the number of tickets sold on FRIDAY:

Adult Ticket sold = 1,678

Children's Tickets sold = 976

So, the total number of tickets sold on Friday  

= Sum of ( Adult + Children's ) tickets  = 1,678  + 976 = 2,654 ....  (1)

The number of tickets sold on SATURDAY:

Adult Ticket sold =   2 times  the number of adult tickets sold on Friday  

                             =  1,678 x 2  = 3,356

Children's Tickets sold = 3 x the number of children's tickets sold on Friday.

                                        =  976  x 3 = 2, 928

So, the total number of tickets sold on Saturday  

= Sum of ( Adult + Children's ) tickets  = 3,356 + 2,928 = 6, 284 ....  (2)

Now, the total number of tickets booked in these two days :

Sum of tickets booked on (Friday + Saturday)

= 2,654 +  6, 284  =   8,938

Hence, total number of tickets sold over these two days is 8,938.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • a bottle of nail polish holds 0.8 ounces. a bottle of perfume holds 0.45 ounces. how many ounces does a bottle of nail polish ho
    14·1 answer
  • The city fair is selling cotton candy to middle schoolers. The ticket to the fair costs $12.75 and
    6·1 answer
  • What is two plus two
    9·1 answer
  • If a varies inversely as the cube root of b and a=1 when b=64, find b​
    8·1 answer
  • a nursery owner buys 7 panes cost of 18.55 unfortunately she breaks 2 more panes while repairing damage what is the cost of the
    11·1 answer
  • I forgot how to do this can someone pls help me.
    9·2 answers
  • Jeanne needed to buy 258 yards of fabric, if the ribbon costs 10¢ per foot, what is the total cost of the ribbon in dollars?
    8·1 answer
  • Work out the value of n when a = 2 and b=3<br>n=4a +6b
    9·1 answer
  • David Egil and frances share money in the ratio 2:7:9 Egil gets £85 more than David work out how much they each get ?
    8·1 answer
  • Can you help me explain
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!