1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VLD [36.1K]
3 years ago
9

I need help please.

Mathematics
1 answer:
GuDViN [60]3 years ago
4 0

Answer:

The factors of 2q²-5pq-2q+5p are (2q-5p) (q-1)....

Step-by-step explanation:

The given expression is:

2q²-5pq-2q+5p

Make a pair of first two terms and last two terms:

(2q²-5pq) - (2q-5p)

Now factor out the common factor from each group.

Note that there is no common factor in second group. So we will take 1 as a common factor.

q(2q-5p) -1(2q-5p)

Now factor the polynomial by factoring out the G.C.F, 2q-5p

(2q-5p) (q-1)

Thus the factors of 2q²-5pq-2q+5p are (2q-5p) (q-1)....

You might be interested in
Please help me solve this problem
Stells [14]

Answer:

$180

Step-by-step explanation:

To solve, we can set up a proportion and solve.

You earn $45 for 7.5 hours of work, and you earn $ x for 30 hours of work

45/7.5=x/30

Cross multiply

45*30=7.5*x

1350=7.5x

To solve for x, we need to get x by itself. It is being multiplied by 7.5. To undo this, divide both sides by 7.5

1350/7.5=7.5x/7.5

180=x

So, for 30 hours of work, you would earn $180

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is the expression 70 – (4 • 15) a difference of three terms, a product of two terms, or a difference of two terms?
nlexa [21]

Answer:

7 4 and 15 because term means numbers

6 0
2 years ago
What is the area of a piece of plywood that is 8 2/5 feet by 3 1/8 feet
lesya [120]
The answer would be 26.25
3 0
3 years ago
Can you help me please ​
stellarik [79]

Answer:

sine 23 = x/21

Multiply both sides by 21

21 x sine 23 = x

Now, use a calculator and find the answer of the 21 times the sine of 23:

x = -17.7706284876

8 0
2 years ago
What is the unit rate for a 14 oz bag of Lays Potato Chips that costs $3.25.
Ronch [10]
The unit rate is 14 over 3.25 then get 1oz then divide by 3.25
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A population, with an unknown distribution, has a mean of 80 and a standard deviation of 7. for a sample of 49, the probability
    14·1 answer
  • Sam wants to lose 10% of his weight what is 10% in decimal
    5·1 answer
  • Recite the mnemonic that we can use to help remember the ratios for sine, cosine,and tangent?What does each piece stand for?
    8·1 answer
  • Equivalent expression for 3x + 2x + x
    6·1 answer
  • G(a) = a + 2. Find f(-7).
    13·1 answer
  • Measurements <br>1. <br>2.<br>3.<br>4.<br>5.<br>6.
    7·1 answer
  • Identify the end behavior that goes with each function,
    9·1 answer
  • Green Street has an x-intercept of 7 and a y-intercept of -13.
    8·1 answer
  • Sue is selling chocolate chip cookies for
    5·1 answer
  • Anybody know this thankyou for any help!!!!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!