1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
7

Dominic and Stacy each have a stamp collection. Dominic has six fewer stamps than three times the number of stamps Stacy has. Do

minic and Stacy decide to give all of their stamps to their younger sister, Mary. If Stacy had s stamps, which expression represents the number of stamps that Mary received?
(3s - 18)(3s - 6)

2s - 18

4s - 6

4s - 18
Mathematics
1 answer:
Firlakuza [10]3 years ago
5 0
I'm pretty sure it's the first option.

Since Stacy has 3 times more stamps than Dominic does, you write 3s - 6
If you multiply 6 x 3 you get 18, giving you 3s - 18


You might be interested in
4 A shelf at the grocery store
lesya [120]

Answer:

390

Step-by-step explanation:

500*.22=110

500-110=390

390

4 0
2 years ago
Ritchie got a job at the movie theater. On the first day, he sold 5 adult tickets and 7 children tickets for a total of 104. On
g100num [7]

Answer:

  • adult: $11
  • children: $7

Step-by-step explanation:

The sales on the two days can be expressed using equations that can be solved for ticket prices.

<h3>Setup</h3>

Let x and y represent the prices of adult and children's tickets, respectively. Then the sales revenue for the two days can be expressed in the equations ...

  • 5x +7y = 104
  • 7x +3y = 98

<h3>Solution</h3>

One of the easiest solution methods is to use a graphing calculator. The first attachment shows the prices are $11 for an adult ticket; $7 for children tickets.

Using the matrix functions of a calculator, the augmented matrix of the equation coefficients can be reduced to row-echelon form. This, too, shows the solution to be (adult price, children price) = ($11, $7). See the second attachment. (The solution is the right-most column of the reduced matrix.)

Yet another solution method can use the coefficients from the equations written in general form:

  • 5x +7y -104 = 0
  • 7x +3y -98 = 0

In this form, we define three products of "cross multiplication":

  Δ1 = (5)(3) -(7)(7) = -34

  Δ2 = (7)(-98) -(3)(-104) = -374

  Δ3 = (-104)(7) -(-98)(5) = -238

Using those, we find the variable values to be ...

  x = Δ2/Δ1 = -374/-34 = 11

  y = Δ3/Δ1 = -238/-34 = 7

(adult price, children price) = ($11, $7)

__

You can read more about the cross-multiplication method here:

brainly.com/question/26397343

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Please Help practice #3
algol [13]

Answer:

(2x+5)(4x+3)

Step-by-step explanation:

Given the expression 8x^2 + 26x + 15

Factorize

8x^2 + 26x + 15

= 8x^2 + 6x + 20x + 15

= 2x(4x+3) + 5 (4x+3)

= (2x+5)(4x+3)

Hence the factored form of the expression is (2x+5)(4x+3)

5 0
3 years ago
Triangle S and Triangle L are scaled copies of one
tatiyna

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The bottom of S is 2 units and the bottom of L is 4 Units.

4:2 is the ratio, and that is equal to 2

3 0
2 years ago
There are 48 cards in a pack and each card is either red or black.
Anon25 [30]

Answer:

Step-by-step explanation:

Red:black = 1:1

Red cards = x

Black cards =x

x + x = 48

2x = 48

x = 48/2

x = 24

No. of red cards = 24

No of black cards = 24

Now 8 red cards are removed

So, No. of red cards = 24 - 8 =16

Red: Black = 16:24

=\frac{16}{24}=\frac{2}{3}

Red: Black = 2:3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A number increase by its product with 7 equals 48. Find the number.
    15·1 answer
  • What was the original price if after increase by 30% it becomes $520?
    9·1 answer
  • If two lines have the same slope and y-intercept, what is true of the lines? A. The lines are perpendicular. B. The lines inters
    7·2 answers
  • You can spend at most $120 on shirts and pants at a store. The prices are $10 per shirt and $30 for each pair of pants. Write an
    9·1 answer
  • What is 7x-4y-8-3x-8y+12
    12·2 answers
  • If a student receives 86 text messages during this class, how many text messages did he or she receive per minute?
    7·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs ​$20.37. What is the unit price of the pairs of gloves​?
    13·2 answers
  • Help ASAP Please I’ll give Brainly award
    6·2 answers
  • What is 2/3 divided by 5/6 in simplest form
    9·2 answers
  • Shape 2 (2.5,-0.5) , (4,-1.5) , (2.5,-2) , (2.5,-.5)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!