1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
3 years ago
5

the veterinarian ways jims to dogs his collie weighs 37 pounds is terrier weighs 240 Oz is what is the total weight of Jim's dog

s?
Mathematics
1 answer:
sleet_krkn [62]3 years ago
3 0

Answer:

52

Step-by-step explanation:

240 ÷ 16 = 15

37 + 15 = 52

You might be interested in
I dont understand please help
DiKsa [7]

2 \frac{1}{2}+(-2\frac{1}{4})

This is equal to:

2\frac{1}{2}-2\frac{1}{4}

When you add a negative number, it turns into subtraction.

First, I would change it to mixed numbers:

\frac{5}{2}-\frac{9}{4}

Now, you need to change the denominators to make sure they are the same on both fractions. I changed the first fraction's denominator to 4 so they match. You can do this by multiplying the numerator by 2:

\frac{10}{4}-\frac{9}{4}

Now, you simply subtract:

10-9=1

1/4 is your answer.

I hope this helps :)

3 0
3 years ago
20. Based on student records, 25% of the students at a large high school have a
Elenna [48]

Answer:

(E) 0.71

Step-by-step explanation:

Let's call A the event that a student has GPA of 3.5 or better, A' the event that a student has GPA lower than 3.5, B the event that a student is enrolled in at least one AP class and B' the event that a student is not taking any AP class.

So, the  probability that the student has a GPA lower than 3.5 and is not taking any AP  classes is calculated as:

P(A'∩B') = 1 - P(A∪B)

it means that the students that have a GPA lower than 3.5 and are not taking any AP  classes are the complement of the students that have a GPA of 3.5 of better or are enrolled in at least one AP class.

Therefore, P(A∪B) is equal to:

P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A∩B)

Where the probability P(A) that a student has GPA of 3.5 or better is 0.25, the probability P(B) that a student is enrolled in at least one AP class is 0.16 and the probability P(A∩B) that a student has a GPA of 3.5 or better and is enrolled  in at least one AP class is 0.12

So, P(A∪B) is equal to:

P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A∩B)

P(A∪B) = 0.25 + 0.16 - 0.12

P(A∪B) = 0.29

Finally, P(A'∩B') is equal to:

P(A'∩B') = 1 - P(A∪B)

P(A'∩B') = 1 - 0.29

P(A'∩B') = 0.71

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calebs family room has the dimensions shown.He needs to find the area of the room so that he knows how much carpet to buy.
Tom [10]
Hmmmmm just measure the room
4 0
2 years ago
A cone has a height of 1 meter and a diameter of 2 meters. What is it’s volume
Ber [7]

Cone volume formula: V = πr²h/3

r = radius

h = height

The radius is half the diameter, so, we can divide.

2 / 2 = 1

Now, solve with the given values.

V = π(1)²(1)/3

V = π(1)(1/3)

V = 3.14(1/3)

V ≈ 1.05

Therefore, the volume is roughly 1.05m^3

Best of Luck!

6 0
3 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer. What is the greatest common factor of this expression? 12m + 18m2 A. 6m B. 6 C. 2m D. 2
    15·2 answers
  • If you move point B along BC how does M
    14·2 answers
  • Determine whether the polynomial is a difference of squares and if it is, factor it.
    5·1 answer
  • Sally begins hiking at an elevation of 224 feet. Then, she descends 131 feet and climbs 67 feet higher than her current position
    12·1 answer
  • Three students share 28 pencils equally.how many pencils does each person get?
    11·1 answer
  • Please help I’m in a timed quiz
    12·1 answer
  • 5x < -40 please help​
    7·1 answer
  • A light bulb consumes 9900 watt-hours in 5 days and 12 hours. How many watt-hours does it consume per day?
    12·1 answer
  • -37 4/5 divided by 4/5
    12·2 answers
  • Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!