1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WINSTONCH [101]
2 years ago
5

Please Help...........

Mathematics
1 answer:
Basile [38]2 years ago
4 0
Slope is m= y2- y1 / x2- x1.

Billy flipped both where the numbers go, and in which order they should be in.

It should be -5-5 / -2-2 giving you zero (0).
You might be interested in
Tim Worker expects Social Security benefits of $937 per month. His wife, Mary, is eligible for a wife's benefit of 50 percent of
Anestetic [448]
Hi there

Mary receive
937×0.5
=468.5

Hope it helps
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to solve -d/6+12=-7
Delicious77 [7]
IF you are solving for d:

isolate the D, do the opposite of PEMDAS.

-d/6 + 12 = -7

(subtract 12 from both sides)

-d/6 + 12 (-12) = -7 (-12)

-d/6 = -19

(multiply 6 to both sides)

-d/6(6) = -19(6)

-d = -19(6)

-d = -144

-d/-1 = -144/-1

d = 144

hope this helps
6 0
2 years ago
Find sin(a) in the triangle.
uysha [10]
Hey i think u forgot to insert the picture of the triangle lol
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me understand how to do this quadratic math problem
Juliette [100K]

Answer:

  put all of the expressions into the same form, such as standard form

Step-by-step explanation:

When you're trying to determine whether one expression is equivalent to another, you need to put both of the expressions into the same form. This will generally require some algebraic manipulation using the rules of equality.

Here, you're given a quadratic in standard form. From what we can see of the one partial answer, some of the choices are in vertex form. To determine if they are equivalent, you can do either of two things ...

  1. Put the given expression into vertex form
  2. Expand the answer choice to put it in standard form

___

<em>For multiple-choice questions</em> of this type, it is often sufficient to look at one or two terms of the different equations. That is usually all it takes to separate a good answer from a bad one.

You can start with the x^2 term. Any answer choice that has an x^2 coefficient different from 1 will be rejected.

Next, you can look at the sign of the x term. Any answer choice that doesn't have a positive x term will be rejected.

Finally, you can look a the constant term. Any answer choice that doesn't have a constant term of +4 will be rejected.

___

As it happens, the given equation is a perfect square, so one equivalent is ...

  y = (x +2)^2

_____

When working with quadratics, it can be helpful to memorize a couple of the ways they can be written:

  (x +b)^2 = (x^2 +2bx + b^2)

This is a special case of ...

  (x +a)(x +b) = x^2 +(a+b)x + ab

3 0
3 years ago
The Gotemba walking trail up Mount Fuji is about 9 kilometres (km) long. Walkers need to return from the 18 km walk by 8 pm. Tos
worty [1.4K]

Answer:

He must start his journey by 11 AM

Step-by-step explanation:

Speed of Toshi while walking up the mountains is 1.5 kilometres per hour

Speed of Toshi while walking down  the mountains = 2 * Speed of Toshi while walking up the mountains = 3 kilometres per hour

Time taken to travel 9 Km in the upward direction by Toshi = 9 Km/1.5 kilometres per hour = 6 hours

Time taken to travel 9 Km in the downward direction by Toshi = 9 Km/3 kilometres per hour = 3 hours

He will take total 6 hours + 3 hours = 9 hours to travel 18 Km distance

Thus, He must start his journey by 11 AM

3 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!! What are the solutions of the system?
    15·1 answer
  • What is the 6th term of the geometric sequence 1024,528,256
    8·1 answer
  • What is the range of the function on the graph<br>​
    9·1 answer
  • Which expression is the as 400.902
    5·1 answer
  • Eggs are packaged by the dozen. If a dozen eggs cost<br> $1.56, what is the unit price per egg?
    13·2 answers
  • Granite counter tops cost $40 for every square foot. The base pay to install the counter top is $750. Set up a Linear Model repr
    5·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!!!! What is the length of OT?
    6·2 answers
  • D is going in the 4th quadrant. Please help
    13·1 answer
  • Explain the purpose of statements
    9·1 answer
  • Melody's friend Leena earns $15 per hour as a lab technician plus an extra $300 per week for singing at a club on the weekend.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!