Answer:
$11.25
Step-by-step explanation:
Multiply the number of hours she works by how much she gets paid per hour.
800
Multiply 50 times 7 (50 being the amount charged for her kid and 7 being the days of the week)
350
Subtract the 350 from the 800
450
Divide the 450 by the number of hours worked per week
450/40
Answer: 11.25
So Sally actually makes 11.25 per hour.
Answer:
5 x 5 = 25 and 5 + 5 = 10
Step-by-step explanation:
You multiply 5 Five times.
So you get 5,10,15,20,25!
The answer is 25
You add 5 two times.
So you get 5 plus 5!
5,6,7,8,9,10!
The answer is 10
Hope this helped!
~Oreo!!
Answer:
False
Step-by-step explanation:
y = -3× - 2
4 = -3(2) - 2
4 = -6 - 2
4 = -8
V is a real number Because v is 1 which will tell you you came from 7 to 8 which was a 1 jump .
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.