1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
10

Camille has no more than $20.00 to spend each week for lunch and bus

Mathematics
1 answer:
const2013 [10]3 years ago
5 0

Answer:

No, because 5 x 3 is 15 and 8 x .75 is 6.So you add 6 and 15 then you get 21 so she would need an extra dollar

You might be interested in
Write 134 in decimals​
sweet-ann [11.9K]

Answer:

1.34

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
a nutrition major at wright state was studying the relationship between carbohydrates (x) and calories (y). for example, a servi
VLD [36.1K]

Answer:

The predicted calories would be 403 calories.

Step-by-step explanation:

We have a linear regression model relating y: calories with x: carbohydrates, which has a slope of 4.0 and a y-intercept of 3.0.

Then, the model equation is:

y=4.0x+3.0

With these model we can predict the calories values for any amount of carbohydrates, within the interval within which this model is valid.

If a new food is tested, and the number of carbohydrates (x) is 100, the predicted value will be:

y(100)=4.0(100)+3.0=400+3=403

The predicted calories would be 403 calories.

6 0
3 years ago
What is the value of log256 4
Sauron [17]

Answer: 1/4 or 0.25

Step-by-step explanation: We will solve log256 4 in several steps to solve for x.

Step 1: Log256 4 = x

Step 2: 256x = 4                    ( Next, Use exponents )

Step 3: (2^8)x = 2^2

Step 4: 2^8x = 2^2

Step 5: 8x = 2  (Solve for x0

Step 6: 8x/8 = 2/8     = x = 1/4

Step 7 (The Answer) x, or log256 4 = 1/4 or 0.25

4 0
3 years ago
Jon is looking into a 4250 vacation package that is offered for 25% off. there's a 9% resort fee added on to the total. How much
bazaltina [42]
When you want to find a percent of a number you do this:
given number/ 1   multiplied by   percentage/100

so in this question its a multiple step 

start with finding 25 percent of 4250 which is= 1062.5
so thats how much the discount is so the amount after the 25% discount is:
4250-1062.5= 3187.5

then you have to add 9% due to fees
so you find 9% of 3187.5 which is= 286.875
so you add 286.875 to 3187.5 gives you= 3437.375 in total cost for the vacation package
8 0
3 years ago
A cook needs 4 cups of vegetable broth for a soup recipe. How much is this in pints?
kramer
I believe the answer is 2 because 1/2 x 4 = 4/2 =2
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Explain why you should record a 1 in the tens when you regroup in an addition problem
    14·2 answers
  • What is the domain of g(x)?​
    9·1 answer
  • Which of the following activities are examples of data organization and analysis?
    8·2 answers
  • 28 inches to 3 feet​
    8·2 answers
  • Complete the square.<br> 3x^2-12x=96
    15·2 answers
  • Solve for x. Assume that lines which appear tangent are tangent. X=
    12·2 answers
  • (5+6)-+(-5-6)+-(5--6)
    13·2 answers
  • The local Deli is selling 1.5 bags of ice for $9.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • I forgot what the definition of y-axis and x-axis was
    9·2 answers
  • 101.19 / 4 using long division
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!