1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paraphin [41]
3 years ago
8

Aiden paid $1.50 for 5 pounds of watermelon.What is the unit price for the watermelon?

Mathematics
1 answer:
Harrizon [31]3 years ago
4 0
$1.50 ÷ 5 = $.30 per pound
You might be interested in
A school marching band 200 members , there are 50 bad members who play bras instuments
Maurinko [17]

Answer: um i don’t know what your asking me?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Keith, Jason, Alyssa and Monique each have 27 playing cards. How many card to they have in all?
gtnhenbr [62]

Answer: I think its 81 but i'm not that sure.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
*18 POINTS*<br> Urgent!! Please answer
Ksivusya [100]
Total surface area = 2 * circular base + circumference * height
  =  2 * pi*(4)^2 +  8pi * 12
  =  32pi + 96pi
   = 128pi answer
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A large pizza with diameter of 18 in. is cut into 8 equal slices. How long is the crust of one slice of pizza.
Semmy [17]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

18/2=9

Oh wait. I am wrong

7 0
3 years ago
Find the value <br><br> 5x+2 x=3
Mashutka [201]
Plug x=3 into the equation:
5(3)+2
And simplify:
15+2
17
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How would you do this, I really struggled with this last year.
    5·1 answer
  • 0.08x+0.03 (29000-x)=
    10·2 answers
  • If y varies jointly as x and the cube of z and y=16 when x=4 and z=2 then y=0.5 when x=-8 and z=-3?
    5·2 answers
  • What is the area of this figure?
    11·1 answer
  • The measure of angle n is 42º. what is the measure of angle k? parallelogram k l m n where k n is parallel to l m and k l is par
    9·1 answer
  • Afton made a chicken dish for dinner. She added a 10 ounce package of vegetables and a 14 ounce package of rice to a 40 ounces o
    11·2 answers
  • -40+23 what is the sum
    15·2 answers
  • A bullet of mass m1 = 0.020 kg is fired with initial speed v1 into a block of mass m2 = 0.500 kg that is initially at rest. The
    10·1 answer
  • Sharon wants to buy a shirt that costs $55. The sales tax is 5%. How much is the sales tax? What is her total cost for the shirt
    8·1 answer
  • Step bro... im stuck, need help with this question
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!