This goes with the first one . it is half the area of a rectangle of side 2 and 3 units
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.
Answer:
414 tickets!
Step-by-step explanation:
If there were sold 92 adult tickets, and for every two of them, 7 student tickects are sold, we have the following:
92 / 2 = 46
Multiply by 7.
46 * 7 = 322 student tickets.
322 students tickets + 92 adult tickets = 414 tickets in total.
Simply multiply the 475.13 miles to the 5.25 hours to get 2,494.43
Answer:
You can download the answer here
Step-by-step explanation: