1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
3 years ago
10

je Jessie competes in a hot dog eating contest he can eat in 8 minutes how many can he eat in 12 minutes

Mathematics
2 answers:
WITCHER [35]3 years ago
5 0
He can eat about 3-4 hot dogs
Tems11 [23]3 years ago
4 0
How many u eat in eight mins divided by 2 then and it to the hot dogs u are in 8mins
You might be interested in
Translate the expression 5X -7 into words
Sonja [21]
A translated expression of the following into words would be
Subtract five x by seven.

Hope this helped :)
5 0
3 years ago
Roberto ran 3/8 laps , juliette ran 2/3 laps and cora ran 1 1/4 laps. how many did they run together
ELEN [110]

Answer:

3 19/24

Step-by-step explanation:

\frac{3}{8}  +  \frac{2}{3}  +  \frac{11}{4}  =  \frac{9 + 16 + 66}{24}  =  \frac{91}{24}  = 3 \frac{19}{24 }

hope it helps

3 0
1 year ago
There are 11 counters in a bag.
-Dominant- [34]

Answer:

For a green and a blue  P1 = 8/11 * 3/10 = (80 * 33) / 110^2 = .218

For a blue and a green  P2 = 3/11 * 8/10 = (30 * 88) / 110^2 = .218

The probabilities are the same

3 0
2 years ago
The isotope known as carbon-14 is radioactive and will decay into the stable form nitrogen-14. As long as an organism is alive,
SpyIntel [72]
The half life would be about 3 so making the percentage About 25%
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The jar only contains nickels and dimes altogether there are 10 coins total of the value is 90 cents how many nickels and how ma
lilavasa [31]
Write a system of equations and solve.

x + y = 10
5x + 10y = 90

Multiply and combine equations

-5x - 5y = -50
5x + 10y = 90
------------------
5y = 40
y = 8
x = 2

There are 2 nickels and 8 dimes in the jar. Hope this helps! :)
3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the relationship between the “solution” to a quadratic equation and the graph of a quadratic equation? How many possible
    13·1 answer
  • Solve for x, when y = 5.<br> 9x + 2y = 10​
    15·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • What is the slope of the line?<br> I NEED HELPP?!
    5·1 answer
  • Select all the terms that are like terms.
    6·1 answer
  • The cost of an apple has decreased from $0.50 to $0.40. Work out the decrease cost of an apple as a percentage.
    6·1 answer
  • The function f(x) = x2 is shifted up five units. Which of the following function equations represents this translation?
    14·1 answer
  • Expand the expression<br> ​ 7(10s-10)
    13·1 answer
  • Find the 13th term in the following<br> arithmetic sequence :<br> 2, 10, 18, 26, ...
    9·1 answer
  • The table shows the cost of hiring a plumber for the first 3 hours of a job.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!