1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
3 years ago
7

Find the value of ab when a=4/7 and b= 4/11

Mathematics
2 answers:
Hoochie [10]3 years ago
8 0

Answer:

16/77

Step-by-step explanation:

<em>When two numbers are close togtether, you want to multiply them.  Since it is ab, you multiply a and b.  </em>

<u>a= 4/7</u>

<u>b= 4/11 </u>

<u>so, 4/7 times 4/11</u>

<em>When you multiply fractions, you multiply the numerators (the top number of a fraction) of the fractions together.  You also multiply the denominators(the bottom number) of the fractions together.</em>

So, let's multiply the numerators first.

<u>4 times 4 equals 16, so that is the new numerator</u>

<u>7 times 11 is 77, so that is the new denominator</u>

Let's combine it into a fraction.  Numerator/denominator= 16/77

<em>Sometimes, you will need to reduce.  Reducing meaning that you divide the fraction by a number so it can't be reduced/divided anymore.  Until a fraction is at it's simplest form.  </em>

<u>Example</u>: 2/4 reduces to 1/2 because both the numerator, 2, and the denominator, 4, can be reduced by 2.  As you can see, 1/2 is at it's simplest form and cannot be reduced any further.

Dafna11 [192]3 years ago
5 0

Answer: 16/77

Step-by-step explanation: Here we're asked to evaluate ab

given that <em>a = 4/7</em> and <em>b = 4/11</em>.

So we start by plugging in our given

values for <em>a</em> and <em>b</em> into the problem.

If we do this, ab would then be (4/7)(4/11).

When multiplying two fractions together, we multiply across

the numerator and we also multiply across the denominators.

So (4/7)(4/11) is 16/77 which is our final answer.

You might be interested in
Jay's mother bought a rectangular rug for the dining room. The dimensions of the rug are 4 yards by 3 yards. Which is the correc
Tasya [4]
The answer will be B. Hope it help!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following equations below is a linear inequality?
Ket [755]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

A <u>linear inequality</u> is an inequality which involves a linear function. A linear inequality contains one of the symbols of inequality: <, >, ≤, ≥.

Consider all options:

A. The inequality \dfrac{y}{x}>3\cdot x+2 is not linear linear inequality, because x is in the left part denominator and in the right part numerator.

B. This option shows linear equation, not inequality.

C. This option shows quadratic equation, not linear inequality.

D. This option shows linear inequality y\le 5x-5

4 0
2 years ago
what is the probability of rolling 6 five times in a row? Write your answer as a fraction in simplest form.
qaws [65]

Answer:

1/7776.

Step-by-step explanation:

The probability of rolling a six in 1 throw = 1/6.

Rolling   a 6 5 times in a row = (1/6)^5

= 1/7776.

The probability is multiplied because each roll is independent from other rolls.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kim got a prize point for every four raffle tickets she sold. She sold 362 raffle tickets. How many prize points did she get?
Diano4ka-milaya [45]

Answer:90 1/2

Step-by-step explanation:

She sold 362 tickets

She gets prize point for every 4 tickets

3 0
2 years ago
An accounting machine operator wanted to divide an 85-minute job between two identical machines so that one machine would take o
Lubov Fominskaja [6]
To find how much time the machine that took the longer job is, you would create an equation in terms of X, the amount of time it takes one of the machines.

Please see the attached picture for the work.

51 minutes is the longer time.
34 minutes for the other machine.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 2nd out of 10 questions
    12·2 answers
  • out of 248 containers of juice bought 100 are orange juice what fraction of juice was purchased is orange juice
    9·1 answer
  • Which triangle has an area of 22.5 square units? Circle all that apply
    12·1 answer
  • Karl's Kayaks rents kayaks for $25 plus $39 per hour. You do not want to spend more than $185. For
    6·1 answer
  • Please help me with the problem
    6·1 answer
  • What expression is equivalent to x^2 - 49
    15·1 answer
  • Solve the equation by completing the square.<br><br> 0 = 4x2 − 72x
    9·1 answer
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
  • Find the midpoint of endpoints -6 and -10
    15·1 answer
  • An art dealer earns a 12% commission for every painting she sells. How much commission does the art dealer earn from selling 3 p
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!