1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren2701 [21]
4 years ago
11

Carter rewrites 28 × 2 in expanded form to find the product. 28 × 2 = (20 × 2) + (8 × 2) What is the next step to find the produ

ct? adding the product of 20 × 2 to the product of 8 × 2 subtracting the product of 20 × 2 from the product of 8 × 2 multiplying the product of 20 × 2 by the product of 8 × 2 dividing the product of 20 × 2 by the product of 8 × 2
Mathematics
2 answers:
USPshnik [31]4 years ago
8 0

Answer:

adding the product of 20 × 2 to the product of 8 × 2

Step-by-step explanation:

28 × 2=(20 × 2) + (8 × 2)= 40+16=56

the next step as above is:

  • adding the product of 20 × 2 to the product of 8 × 2

earnstyle [38]4 years ago
5 0

Answer:

add the product of 20×2 to the product of 8×2

Step-by-step explanation:

that will give u 40+ 16 Which is equal to 56

You might be interested in
Mary spent a total of $354.71 for a party. She spent $200.76 on food, plus an additional $30.79 for each hour of the party. How
Rainbow [258]

Answer:

Total is 5 hours.

Step-by-step explanation:

... in the attached picture.

Hope this helps!

Choose me for brainliest please!!!

7 0
2 years ago
A natural history museum surveyed the people visiting the museum for one month and created a circle graph to show the age of the
marin [14]

Answer:

the right answer is 18 and under for part a for part b the answer is 45 -64

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
FREE BARINLIEST
DerKrebs [107]
The answer would have to be 30%
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A person needs to pay TK. 500 to by pencils and TK. X for any additinal unit of pencil.If the cumstomer pays a total of TK. 4700
sp2606 [1]

Answer:

3.50

Step-by-step explanation:

First we take the 500 fee for purchasing pencils off of the total:

4700-500 = 4200

This means we pay 4200 for 1200 pencils; dividing this will tell us the amount per pencil, x:

4200/1200 = 42/12 = 21/6 = 7/2 = 3.5

Thus we pay 3.50 per pencil.

5 0
3 years ago
Sing 2 me<br><br><br> it was "too short" so i wrote this
Montano1993 [528]

Step-by-step explanation:

I come understand questions.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If one point on a horizontal line has the coordinates (10, -3), which of the points below are also on the line? Select all that
    7·1 answer
  • The functions f(x) and g(x) are defined below.
    8·2 answers
  • A principal of $450 is deposited in an account that pays 2.5% interest compounded yearly. Find the account balance after 3 years
    14·2 answers
  • which research method assesses how well one variable predicts another without specifying a cause and effect relationship between
    14·1 answer
  • "What is Limit of h (x) as x approaches 10 plus?"
    14·1 answer
  • Compare each set of rational numbers.<br>​
    9·1 answer
  • Find the perimeter and area of the figure. Round your answer to the nearest hundredth, if necessary.​
    7·2 answers
  • Need help asap no trolls please!!
    15·1 answer
  • What is the area of this triangle?
    5·1 answer
  • The liquid base of an ice cream has an initial temperature of 86°C before it is placed in a freezer with a constant temperature
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!