1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jenyasd209 [6]
4 years ago
15

Lian is deciding which of two gyms to join. Each gym charges a monthly rate plus a one-time membership fee. Lian correctly wrote

and solved a system of linear equations by substitution to compare the costs of the memberships. In her work, she substituted an expression for one variable and solved for the other. This resulted in the equation 75 = 75. What can Lian conclude?
a. One gym charges $75 per month.
b. Each gym charges $75 per month.
c. Both gyms charge the same monthly rate and the same membership fee.
d. Both gyms charge the same monthly rate, but not the same membership fee.
Mathematics
2 answers:
Alex_Xolod [135]4 years ago
8 0

Answer:

Both gyms charge the same monthly rate and the same membership fee.

Step-by-step explanation:

lapo4ka [179]4 years ago
3 0
The resulting equation 75 = 75 is an identity; this tells that the two equations of the system are equivalent, this is they both represent the same function. So, Lian can conclude that (option c) both gyms charge the same monthly rate and the same membership fee<span>.</span>
You might be interested in
You and a friend by two fruit smoothies and leave a tip you split the total and your half comes to $3.60 what percent tip did yo
ipn [44]
I believe $1, two of the friends left, if it's not the correct answer I'm sorry.
7 0
3 years ago
Write an equation in slope-intercept form for the graph shown.
worty [1.4K]

Answer:

The equation of the graph in slope-intercept form is y = 3x + 7. 2. slope-intercept form is y = x + 2.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Diet cola was on sale last week; it cost $10 for every 4 packs of cola. How much do 2 packs of cola cost?
TiliK225 [7]

Answer:

2 pack of cola would cost $5.

Step-by-step explanation:

the reason for this being is that

4 packs of cola = $10

2 is half of 4

5 is half of 10

$5<====

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A. Jenna wants to buy a new tablet computer. Top Quality, an electronics store, is selling them at a 15% discount off the list p
marissa [1.9K]

Answer:

Step-by-step explanation:

Part A

Cost = T - (15/100) * T

Cost = (85/100)*T

Part B

You are asked to take 15% off the cost of something. The first equation is very clear how to do that -- just take 15% of T away from T

The second part is not so obvious if you are not familiar with it, but the result will be the same.

Start with the first equation

Cost = T - (15/100) T  Change 1 T to 100 / 100

Cost = 100*T/100T - 15/100T

Cost = 85 /100 * T

Part C

Cost = Phone - 14            at Top quality.     Red in Graph below

Cost = 75/100 * Phone    at Big value.        Blue in Graph belos

The graph below is a good way to answer this. I won't solve it algebraically when the graph will give you a much better idea which phone to get.

Answer: Up to a phone cost of 55 dollars, the red phone is the better buy.

After 55$ the blue phone is better.

Try this with a couple of values for phone,

4 0
3 years ago
How many whole numbers greater than 0 and less than 100 are divisible by 2? ​
Bess [88]

Answer: 49

Step-by-step explanation:

If it's less than 100, that means that you can't use the number 100 in the answer. From 0 - 100 there are 50 even numbers (divisible by 2), so that means that there would be 50 - 1 even numbers between 0 and 100 (not including 100). 50 - 1 = 49

:D

5 0
4 years ago
Other questions:
  • There is two boxes to fill out
    6·1 answer
  • What is 72 + 4x = 2x + 82
    8·1 answer
  • Consider writing onto a computer disk and then sending it through a certifier that counts the number of missing pulses. Suppose
    11·1 answer
  • An opinion poll asks a random sample of adults whether they favor banning ownership of handguns by private citizens. A commentat
    11·1 answer
  • 3.) Alex makes $31,992 per year and pays about 15% of his gross monthly income in federal
    15·1 answer
  • Elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal
    13·2 answers
  • The first term of an arithmetic sequence is -5, and the tenth term is 13. find the common difference
    10·2 answers
  • The table shows linear relationship between the values of X and Y.
    12·1 answer
  • Hey guys what is point Q on this one??
    11·1 answer
  • Which type of function is shown in the table below?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!