1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krek1111 [17]
3 years ago
11

4 people do a job in 6 hours. How many hours will it take 8 peopke?

Mathematics
2 answers:
Svet_ta [14]3 years ago
8 0

it would take like 3

Ivahew [28]3 years ago
7 0

3 Hours


4 People does the job in 6 hours if there are twice as many people it gets done twice as fast

You might be interested in
What is the image of (-2, 3) after a rotation of 90 degrees counterclockwise? ​
Oduvanchick [21]

Answer:

-3,-2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find the area of this shape.
Amiraneli [1.4K]
Hi.

I'm going to tell you the process, since I don't have a calculator on me. Don't wanna risk it, lol.

We can break this shake into 2 parts: a rectangle, and a triangle.

To separate them, just calculate the area of the rectangle with 4 km & 3.5 km

Since the triangle's area is half that of the rectangle, all we need to do is divide the area of the rectangle by 2 to get the area of the triangle (it's confusing when in words, eh?)

Once you find the area of both, add them together.

This should get you the area of the shape.

I hope this helped. Once again, please let me know if there are mistakes.
3 0
3 years ago
-2 - -4 * -9 = <br> HELP I WILL GIVE BRAINLIEST!
Bess [88]

Answer: -34

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the product of 2/3 x 2/3
Rudik [331]

Answer: 4/9

Step-by-step explanation: To multiply fractions, first multiply across the numerators, then multiply across across the denominators.

So here, we have 2 · 2 which is 4 and 3 · 3 which is 9.

So we have 4/9 which is in lowest terms.

This means that 2/3 · 2/3 is 4/9.

5 0
3 years ago
I need your guys help please as soon as possible!
lesya [120]

Answer:

4(6)/2=12 + 4(4)/2= 8

12+8= 20 sq units

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pleas help me i dont know how to figure out the angles
    15·1 answer
  • List 5 numbers divisible by 4.<br> Thank you in advance!!
    7·2 answers
  • Alice is saving money at a constant rate. Suppose she initially has $70 saved, and after 2 months, she has $170 saved.
    13·1 answer
  • In triangle xyz, z2 = x2 + y2. triangle xyz has sides x, qy, z opposite to the corresponding vertices x, y, z which equation is
    8·2 answers
  • A 2-yard piece of ribbon costs $8.46. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • The population on an island is modeled by P(t)=600040+60e−0.03t
    13·1 answer
  • Victor makes decorations for his birthday party. He needs 5/6 yard of ribbon for each decoration. How much ribbon does Victor ne
    9·1 answer
  • tony has 4 cards in front of her. Her task is to choose 1 more to add to her 4 cards so that the sum of all 5 cards is 0
    7·1 answer
  • Whats the answer for this question
    6·2 answers
  • How to divide fractions
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!