Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer:
<h3>22.627417</h3>
Step-by-step explanation:
![\frac{32}{ \sqrt[8]{16} } \\](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B32%7D%7B%20%5Csqrt%5B8%5D%7B16%7D%20%7D%20%20%5C%5C%20)
Simplify

Method 2 :
By rationalizing the denominator
What is the last one number 12
Answer:
(B)permits only certain substances to leave but all to enter
Answer:
M = 36 year old
N = 28 years old
Step-by-step explanation:
here,
let the present age of M and N be 'x' and 'y' respectively.
By the first condition,
(x+12) = 3( y - 12)
x+12 = 3y - 36
x = 3y-48 ........ eqn (i)
and
By the second condition,
x= y+8 ........ eqn (ii)
now,
combining both the equations...
x = x
3y-48 = y+8 ( from i and ii )
2y= 56
y = 28
then , if y = 28
soo.. x= y+8
= 28+8
= 36