1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
8

Can someone explain how this works and help me to find the answer?

Mathematics
1 answer:
pav-90 [236]3 years ago
8 0
470 = 8.75(46 - c) + 11c
470 = 402.5 - 8.75c + 11c
67.5 = 2.25c
30 = c

If c = 30 and Soren worked 30 hours in the office, earning $11 per hour, he earns $330 from his office job. 46 - 30 = 16, which should be the remaining amount of hours Soren worked. 16 * 8.75 = 140. He earned $140 from his cashier job. $330 + $140 = $470.

The correct formula to solve this problem is A. 11c + 8.75(46 - c) = 470
You might be interested in
paul can finish painting a fence in 2 hours if jane douse the job alone she can finish it in 5 hours how long will it take them
NeTakaya

Answer: 40 minutes

Step-by-step explanation:

2/5 = .4 so it would be 40 minutes

4 0
2 years ago
Item 11
Elena-2011 [213]

Answer:

54+2x=5x-3(2+6x)

54+2x=5x-6-18x

2x-5x+18x=-6-54

15x=-60

x=-60÷15

x=-4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A triangle has angle measurements of 56°, 54°, and 70°. What kind of triangle is it?
alexira [117]

Answer:

Right, I am an idiot so i might be wrong

Step-by-step explanation:

Every triangle has three angles which sum to 180 degrees.

There are three types of triangles based on the measures of its angles.

Right Triangle - Has one 90 degree angle

Acute Triangle - All angles less than 90 degrees

Obtuse Triangle - One angle greater than 90 degrees

In this example we are given 2 angles and must find the measure of the 3rd.

a + 56 + 34 = 180

a + 90 = 180

a = 90

Therefore, it is a Right Triangle.

8 0
3 years ago
19. A $50 bottle of perfume holds 8 ounces. A $110 bottle holds 17 oz. Find the unit price for
jok3333 [9.3K]
50 divided by 8 = 6.25
1oz perfume = $6.25
110 divided by 17 = 6.4705
1oz perfume = $6.4705
Therefore the second option is cheaper
7 0
3 years ago
Help please on this question!!
Alika [10]

Answer:

82

Step-by-step explanation:

50+32 =82 and this has to be longer so this is me making it longer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 5/2 times x =1
    8·1 answer
  • Complete computefibonacci() to return fn, where f0 is 0, f1 is 1, f2 is 1, f3 is 2, f4 is 3, and continuing: fn is fn-1 + fn-2.
    7·1 answer
  • Find the slope and y-intercept of the line that is parallel to y=x-2 and passes through the point (2,4)
    11·1 answer
  • Does anyone know how too do this please I need help
    15·1 answer
  • a rectangular deck has a area of 320 ft squared. the length of the desk is 4 feet longer than the width. find the dimensions of
    12·1 answer
  • One integer is 8 more than another. Their product is 209. Find the integers
    8·1 answer
  • At what times of the day between 10:00 A.M. and 5:00 P.M. do the chemistry presentation and the recycling presentation start at
    14·1 answer
  • Which of these is an appropriate attitude to take toward personal budgets?
    8·1 answer
  • How are the "Laws of Exponents" used to add, subtract, multiply, and divide scientific notation?
    13·1 answer
  • What is 3/4 divided 1/6?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!