Answer: $2.90/cup
Step-by-step explanation:
1 pint = 2 cups
2 cups = $5.80
--> $5.80/2 = $2.90/cup
Answer:
the sum of the of the square of the opposite and adjacent does not equal the hypotenuse
I think it's the second equation. I could be wrong but I think that's what it is
Answer:
L=36, W=12
Step-by-step explanation:
In the attached file
Answer:

Step-by-step explanation:


The problem state to multiply the function
and
so the symbol seems to be incorrect.
We actually want to calculate

Note
