1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir [108]
3 years ago
5

73km 47hm 2dam - 11km 55hm

Mathematics
1 answer:
zvonat [6]3 years ago
8 0

<u>Answer</u>

6,122 hm


<u>Explanation</u>

You can carry out operations on the like terms only. So convert all units to one unit.

I will convert them to dam

1 km =100 dam

73 km = 73 × 100

          =7,300 dam

11 km = 11× 100

         1100 dam

1 hm = 10 dam

47 hm = 47 × 10

            = 470 dam

55 hm = 55× 10

           = 550 dam

73km 47hm 2dam - 11km 55hm = (7300+ 470+2) - (1100+550)

                                                    = 7,772 - 1,650

                                                    = 6,122 hm


You might be interested in
Better value for 15.3 ounce cereal
Wewaii [24]
In the second case you have $4.59 per 20 ounces
Thus take 4.59 / 20 and you get $0.2295 per ounce or almost 23 cents per ounce

Hope it helps
7 0
2 years ago
5 + 3x - 2 for in the simplest form
emmasim [6.3K]

Answer:

3x +3

Step-by-step explanation:

5 + 3x - 2

Combine like terms

3x  +5-2

3x +3

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kit bought a soft drink and a sandwich for $9.00. What was the price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft
Aleks04 [339]
The answer woukd be 3.00 u guess math is my worst subject dont rage if it wrong
6 0
3 years ago
What appears to be the range of the part of the function shown on the grid?
Yuki888 [10]

Answer:

D) g(x) = 2x-8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
fidel can mow the lawn in 30 minutes and Reu can mow the lawn in 60 minutes. How long will it take for them to mow the lawn toge
Artist 52 [7]

Answer:

It would take about 2 hours or 120 minutes

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help with this question
    8·2 answers
  • 4y -3 Please help me
    5·1 answer
  • In a random sample of 49 audited estate tax​ returns, it was determined that the mean amount of additional tax owed was ​$3410 w
    12·1 answer
  • Simplify expression: 5(x-6)
    15·1 answer
  • Amy is eight years older than twice her cousin Alicia’s age. The sum of their ages is less than 32.
    15·2 answers
  • If F(x)=3x^2-2 find (-3) x f (x)
    6·2 answers
  • Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​
    9·1 answer
  • Cuantos lados tiene un cuadrilátero y cuales son?
    13·1 answer
  • The sum of 263 and 378 is?
    14·1 answer
  • A swimming pool already contains
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!