1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zaharov [31]
3 years ago
9

Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​

Mathematics
1 answer:
erik [133]3 years ago
6 0

Answer:

$2:75 per box

Step-by-step explanation:

dived that by whatever the amount of cookies per box if you want price per cookie

You might be interested in
In 3/4 pound of spice mix, there are 5/6 cups of cinnamon.
earnstyle [38]

Answer:

9\div 10

Step-by-step explanation:

5\div 8

to get cinnamon qty  in the spice we do5\div 6\div 3\div 4

5 0
3 years ago
I need help with geometry shapes
tatyana61 [14]
Where is the picture?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A and B are partner in a business .A contribution RS 20000 and B rs 30000 a however acts as a manager the understanding being th
Vesna [10]

Answer:

Rs 1,650

Step-by-step explanation:

The given contribution are;

<em>A</em> contributes Rs 20,000, and <em>B</em> contributes Rs 30,000

The percentage of the profit <em>A</em> receives as manager = 25%

The amount of the profit divided in the ratio of their contribution = The remaining profit (75%)

The amount <em>B</em> gets = Rs1,350

The amount <em>A</em> gets = required

The ratio of their contribution at which the remaining profit is shared = 20,000:30,000 = 2:3

Where, out of 5 parts of 75% of the profits, <em>B</em> gets 3, while <em>A</em> gets 2

Let <em>P</em> represent the profit, we have;

B's share = 3/5× 0.75 × P = 1,350

∴ P = (5 × 1,350/3)/0.75 = 3,000

<em>A</em> gets 25% of the profits and 2/5 of the 75% remaining profit

∴ The amount <em>A</em> gets = 0.25×3000 + (2/5)×0.75×3000 = 1,650

Or simply put;

<em>A</em> gets the remainder of the profit which is Rs 3,000 - Rs 1,350 = Rs 1,650

8 0
3 years ago
Francis works at Carlos Bakery and is making cookie trays. She has 48 chocolate chip cookies, 64 rainbow cookies, and 120 oatmea
amm1812

The number of cookies and trays are illustrations of greatest common factors.

  • The number of trays is 8
  • 6 chocolate chips, 8 rainbows and 15 oatmeal cookies would fit each tray

The given parameters are:

\mathbf{Chocolate\ chip=48}

\mathbf{Rainbow=64}

\mathbf{Oatmeal=120}

<u>(a) The number of trays</u>

To do this, we simply calculate the greatest common factor of 48, 64 and 120

Factorize the numbers, as follows:

\mathbf{48 = 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 3}

\mathbf{64 = 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 2 \times 2}

\mathbf{120 = 2 \times 2 \times 2 \times 3 \times 5}

So, the GCF is:

\mathbf{GCF= 2 \times 2 \times 2}

\mathbf{GCF= 8}

Hence, the number of tray is 8

<u>(b) The number of each type of cookie</u>

We have

\mathbf{Chocolate\ chip=48}

\mathbf{Rainbow=64}

\mathbf{Oatmeal=120}

Divide each cookie by the number of trays

So, we have:

\mathbf{Chocolate\ chip = \frac{48}{8} = 6}

\mathbf{Rainbow = \frac{64}{8} = 8}

\mathbf{Oatmeal = \frac{150}{8} = 15}

Hence, 6 chocolate chips, 8 rainbows and 15 oatmeal cookies would fit each tray

Read more about greatest common factors at:

brainly.com/question/11221202

4 0
2 years ago
Is 4/5 less than greater than or equal to 3/4
ryzh [129]
4/5=0.8
3/4=.75
So, 4/5 is greater than 3/4
Hope this helped

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Maria has $2.43 in quarters and pennies in her wallet. She has twice as many pennies as quarters. How many coins of each type do
    14·2 answers
  • What’s the inverse of the function f(x) = 2x - 10
    6·2 answers
  • Which could be the area of one face of the rectangular prism? Select three options.
    12·1 answer
  • Please don’t answer if geometry isn’t your forte <br><br> - geometry
    11·2 answers
  • the more aerobic exercise (for example, running) a person does, the more endurance he or she will have. true or false? the amoun
    15·1 answer
  • HELP ME PLZZZ!!!!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • The ratio of the cost of a shirt to the cost of a jacket is 2:5. If the jacket cost $240 more than the shirt,
    9·1 answer
  • Help I need to turn this in 15mins
    9·1 answer
  • If anyone can help, it’d be appreciated! I’m so confused
    15·1 answer
  • There are 5 Kit Kats and 4 Snickers in a bag. If there are 24 snickers, how many Kit Kats are there?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!