1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pani-rosa [81]
3 years ago
15

A bicycle manufacturing company makes a particular type of bike. Each child bike requires 4 hours to build and 4 hours to test.

Each adult bike requires 6 hours to build and 4 hours to test. With the number of workers, the company is able to have up to 120 hours of building time and 100 hours of testing time for a week. If c represents child bikes and a represents adult bikes, determine which system of inequality best explains whether the company can build 20 child bikes and 6 adult bikes in the week. (2 points) No, because the bike order does not meet the restrictions of 4c + 6a ≤ 120 and 4c + 4a ≤ 100 No, because the bike order does not meet the restrictions of 4c + 4a ≤ 120 and 6c + 4a ≤ 100 Yes, because the bike order meets the restrictions of 4c + 4a ≤ 120 and 6c + 4a ≤ 100 Yes, because the bike order meets the restrictions of 4c + 6a ≤ 120 and 4c + 4a ≤ 100
Mathematics
1 answer:
PtichkaEL [24]3 years ago
7 0
Answer: The answer is A

Step-by-step explanation: 4c+6a<120 and 4c+4a<100
You might be interested in
The inflation rate of the U.S. dollar is 3.7 percent. What this means is that every year, prices increase by 3.7 percent. If a q
Dennis_Churaev [7]
Whatever% of anything is just (whatever/100) * anything.

since we know inflation is 3.7%, what is 3.7% of 1.69?

well is just (3.7/100) * 1.69.

that's how much the quart of oil costs more now.  So simply add that to 1.69.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bowl contains 15 granola bars and 10 fruit bars.
pishuonlain [190]

granola bars:fruit bars

15:10=3:2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s is the surface area of this
Marysya12 [62]
2.8 multiplied by 2.8 to find the surface area of the base which is 7.84
4*1/2*2.8*5.5 to find the surface area of all four triangular faces which is 30.8
Plus them together 7.84 plus 30.8 which is 38.64
6 0
3 years ago
This question is kind of confusing and i need help, please and thank you! :)
solong [7]

ummmmmmmm a lot and alot

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amelia makes necklaces using beads and wire. She starts with 6 feet of wire. How many necklaces can she make?
navik [9.2K]

If  Amelia  starts with 6 feet of wire, the amount of necklaces that she can make is 18.

<h3>What is the necklaces  about?</h3>

Jewelry wire is known to be a kind of a wire that can be either a copper, brass, or others that are often used in jewelry making.

Note that  Wire is seen today as a single unit, and it is also seen to be cylindrical, elongated part of drawn metal.

Using the table:

6  ÷ 1/3

= 6 x 3

= 18

Therefore, If  Amelia  starts with 6 feet of wire, the amount of necklaces that she can make is 18.

Therefore, option A is correct.


Learn more about Wiring from

brainly.com/question/14792853

#SPJ1

8 0
1 year ago
Other questions:
  • The lowest temperature on May 15 is 23 as warm as the warmest temperature on May 15. The lowest temperature on May 15 is 60ºF.
    10·2 answers
  • 6nsquared - 5nsquared + 7nsquared simplify the expression
    14·2 answers
  • There are 620 students and 31 teachers at the Turner Middle School.There are 950 students and 38 teachers at the Green Middle Sc
    9·2 answers
  • What is the value of X ?
    13·2 answers
  • Which equation represents a circle with a center at (-3,-5) and a radius of 6 units?
    6·2 answers
  • Write an inequality to model the situation.<br> The temperature must be kept below 32 degrees.
    8·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • I need help with this please help
    10·2 answers
  • a rectangle has a area of 24 square untis and a side length of 3/4 units. find the other side of the rectangle.
    11·1 answer
  • Altogether in a school there are 240 people.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!