1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
3 years ago
14

The annual budgeted conversion costs for a lean cell are $180,000 for 1,000 production hours. Each unit produced by the cell req

uires 20 minutes of cell process time. During the month, 600 units are manufactured in the cell. The estimated materials costs are $30 per unit. (Do not round per unit cost. If required, round your answers to the nearest dollar.)
Required:
1. Journalize the following entries for the month:
a. Materials are purchased to produce 500 units.
b. Conversion costs are applied to 600 units of production.
c. The cell completes 450 units, which are placed into finished goods.
If an amount box does not require an entry, leave it blank.
Business
1 answer:
iren2701 [21]3 years ago
6 0

Answer: Please see in explanation column

Explanation:

Budgeted Conversion Cost   $ 180,000      

Total Production hours = 1,000 hours      

Conversion cost per production hour = 180,000/1,000  = $ 180 per hour  

Production time per unit produce = 20 minutes    

Conversion cost per unit -- first mins change to hrs

60min = 1 hour

20 min= 20/60=0.33hr

$ 180 x 0.333333 = $ 59.999per unit  

Material cost per unit = $ 30 per unit      

Total cost per unit production =

Material cost per unit+ conversion cost per unit = 30+ 59.999= $ 89.999per unit

a)Material Required per unit = $30 per unit      

Material purchase for 500 units =30 x 500 = $15,000    

b)Conversion cost per unit produce = $ 59.999 per unit    

number of units for conversion= 600

Conversion Cost applied for 600 units =( 600 x 59.999 = $35,999.4  rounded to $36,000

Total cost of goods complete per unit = $ 89.999 per unit    

Number of units completed = 450 units

Total Cost of Goods completed =  450  x 89.999= $ 40,499.55    =$40,500

A) JOURNAL ENTRY For purchase of raw material for 500 units at  $30        

Accounts title                         Debit                   Credit

Raw and In process Inventory   15,000    

Accounts Payable                                                             15,000  

B)JOURNAL ENTRY For applied conversion cost to in process inventory for 600 units at $59.999                                

Raw and in process inventory            $36,000

Conversion Cost                                                            $36,000  

C)JOURNAL ENTRY For completing 450 units at a total cost of $89.999

Finished Goods Inventory        $ 40,500   

Raw and in Process Inventory                              $ 40,500    

You might be interested in
When the dollar falls compared to other currencies, which group benefits the most?
vekshin1

Answer:

the peso

Explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
You are considering an investment into company xyz and need to determine the company's value and the appropriate investment amou
ZanzabumX [31]

Option A is correct. The gross earnings that has been calculated for this 12 months is given as 17545.

The required details for gross earnings in given paragraph

How to resolve for the gross earnings

22050 × 97.5%(100-2.5%) = 21498.75

= 21498.75 × 0.975 = 20961.28

= 20961.28 x 0.975 = 20437.24

= 20437.24 x  0.975  = 19926.31

= 19926.31 ×  0.975  = 19428.15

= 19428.15 x  0.975  = 18942.forty five

= 18942.forty five x  0.975  = 18468.80

= 18468.89 ×  0.975  = 18017

= 18007 × 0.975  = $17545

Hence we are able to see on the give up of the answer that the price of the gross earnings in 2028 = $17545. Gross earnings is the earnings a business enterprise makes after deducting the charges related to making and promoting its products, or the charges related to offering its services. Gross earnings will seem on a business enterprise's earnings assertion and may be calculated with the aid of using subtracting the fee of products sold (COGS) from revenue (income).

These figures may be determined on a business enterprise's earnings assertion. Gross earnings will also be called income earnings or gross earnings.

To know about  Gross earnings click here

brainly.com/question/21637154

#SPJ4

Complete question

You are considering an investment into Company XYZ and need to determine the company's value and the appropriate investment amount. You have been provided with historical financial statements for the past three years in order to build a forecast model. Key assumptions to use include:

Future sales revenue is assumed to increase at 2.5% annually.

Gross margin for 2021E is assumed to be equal to the average gross margin % for 2019 and 2020, but will decrease by 2.5% (i.e. 250 bps) each year thereafter

SG&A expense is assumed to be a percentage of revenue for the forecast period. That percentage is equal to the 2018-2020 average

Depreciation expense is assumed to be a percentage of revenue for the forecast period. That percentage is equal to the 2018-2020 average

The tax rate for the forecast period is assumed to be equal to the effective tax rate for 2018

Capital expenditures for any given year in the forecast period is assumed to be 3x the prior year's depreciation expense. For example, 2021 capital expenditures is equal to 3x 2020 depreciation expense.

No new debt or equity is assumed to be issued

Download CFI_-_FMVA_Practice_Exam_Case_Study_A.xlsx and answer the following 12 questions.

1 What is Gross Profit in 2028E using the assumptions listed above and on the Control Panel?

$17,545

$30,704

$27,780

$40,938

8 0
8 months ago
At the beginning of the year, manufacturing overhead for the year was estimated to be $477,590. At the end of the year, actual d
neonofarm [45]

Answer:

At the beginning of the year used in the predetermined overhead rate must have been $16.30 per labor hour

Explanation:

Estimated manufacturing overhead = $477,590

Actual Labor hours = 29,000

Actual Manufacturing overhead = $472,590

Over application of manufacturing overhead = $110

As we know:

Over applied manufacturing overhead = Manufacturing overhead applied - Actual manufacturing overhead

$110 = Manufacturing overhead applied - $472,590

Manufacturing overhead applied = $110 + $472,590

Manufacturing overhead applied = $472,700

Manufacturing overhead applied = Actual Labor Hours x Predetermined overhead rate

$472,700 = 29,000 hours x Predetermined overhead rate

Predetermined overhead rate = $472,700 / 29,000 hours

Predetermined overhead rate = $16.30 per labor hour

7 0
3 years ago
Hershey's decides to start using a compostable material in which to wrap their chocolate. Unfortunately, this material begins br
OLEGan [10]

Answer:No

Explanation: the company requested to the team to develop an alternative to improve the client's satisfaction and reduce loss

5 0
2 years ago
Finke Company's employees are paid each Friday for hours worked the previous week. At the end of the accounting period, Finke Co
kolezko [41]

Answer:

d. Claims exchange transaction

Explanation:

Claims exchange transaction -

It refers to any discrepancy in the claims , is referred to as claims exchange transaction .

In this case the claim of one reduces and others increases and hence the total claim remains constant .

Hence , from the given scenario of the question ,

The correct option is d. Claims exchange transaction .

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Sterling Inc. has two long-term notes outstanding. One is a five-year note for $50,000. An equal amount of principal must be rep
    13·1 answer
  • A dance studio and a dancewear manufacturer decide to combine. this type of merger is called a ________.
    9·1 answer
  • Suppose you are the owner of a small t-shirt printing business. while conducting a cost analysis of your business, you find that
    10·1 answer
  • Ransdell Corporation estimates that $15,000 of the current period’s credit sales will be uncollectible. Where will these bad deb
    11·1 answer
  • A company reports the following annual information for its single product: Sales price $48 per unit Variable costs $15 per unit
    14·1 answer
  • When companies recruit people to promote products to friends and other contacts in exchange for free samples or other​ rewards,
    12·1 answer
  • Wright, Bell, and Edison are partners and share income in a 2:5:3 ratio. The partnership's capital balances are as follows: Wrig
    7·1 answer
  • A manager must make a decision on shipping. There are two shippers: A and B. Both offer a two-day rate: A for $508, and B for $5
    14·1 answer
  • What are measurements that evaluate results to determine whether a project is meeting its goals?.
    9·1 answer
  • Why is there is a difference between the roles of a manager, a monitor and an entrepreneur? Support your answer with an example.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!