1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
12

Solve the inequality -2(y+5)+22>12-2y

Mathematics
1 answer:
zhannawk [14.2K]3 years ago
7 0

Answer:

There are no solutions

Step-by-step explanation:

Always remember to simplify both sides of the inequality.

-2y+12>-2y+12

Add 2y to both sides.

-2y+12+2y>-2y+12+2y\\12>12

Subtract 12 from both sides.

12-12>12-12\\0>0

You might be interested in
Step by step how to get 22.04 times 2.8 with work
Bumek [7]

Answer:

61.712

Step-by-step explanation:

Multiply .8x.04

Multiply .8x.0

Multiply .8x2

Multiply .8x2

Than add a zero under the answer of .8x.04

Multiply 2x.04

Multiply 2x.0

Multiply 2x2

Multiply 2x 2

4 0
2 years ago
I need help ASAP PLEASE please...
lys-0071 [83]

Answer:λ= v X f

v= λ X f

f= λ X v

v= λ / f

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Casey wants to buy a gym membership. Gym A has a $150 joining fee and costs $35 per month. Gym B has no joining fee and costs $6
MariettaO [177]

Answer:

Step-by-step explanation:

Gym A has a $150 joining fee and costs $35 per month.

Assuming that Casey wants to attend for x months, the cost of using gym A will be

150 + 35 times x months. It becomes

150 + 35x

Gym B has no joining fee and costs $60 per month.

Again, assuming that Casey wants to attend for x months, the cost of using gym B will be

60 × x months = 60x

A) To determine the number of months that it will both gym memberships to be the same, we will equate them.

150 + 35x = 60x

60x - 35x = 150

25x = 150

x = 150/25 = 6

It will take 6 months for both gym memberships to be the same.

B) If Casey plans to only go to the gym for 5 months,

Plan A will cost 150 + 35×5 = $325

Plan B will cost 60 × 5 = $300

Plan B will be cheaper

6 0
3 years ago
At Yo-Yo Yogurt, the scale says that Sara has 8 ounces of vanilla yogurt in her cup. Her father’s yogurt weighs 11 ounces. How m
saveliy_v [14]

Answer: 1 \frac{3}{16}\ lb

Step-by-step explanation:

You know that Sara has 8 ounces of vanilla yogurt in her cup and her  father’s yogurt weighs 11 ounces. Then, the total ounces of frozen yogurt they buy altogether is:

total_{(ounces)}=8\ oz+11\ oz\\\\total_{(ounces)}=19\ oz

The next step is to make the conversion from ounces to pounds.

You need to remember that:

1\ lb=16\ oz

Therefore:

total_{(pounds)}=(19\ oz)(\frac{1\ lb}{16\ oz})=\frac{19}{16}\ lb

This result expressed as a mixed number, is:

total_{(pounds)}=1\frac{3}{16}\ lb

8 0
3 years ago
An athlete plans to run 3 miles. each lap around the school yard is 3/7 mile. how many laps will the athlete run?
Maksim231197 [3]
He will need to run 7 laps.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!<br> solve for x and then find measure for angle b
    6·2 answers
  • Where can u place these at tell me
    7·1 answer
  • Evaluate each expression for the given value of the variable 60 over m;m=5
    5·1 answer
  • Solve using quadratic equations
    7·1 answer
  • morris bought 2 in a half feet of felt the price of felt was $3.90 per yard. how much did morris pay for his felt
    10·1 answer
  • When a certain valve is open, 281 gallons go through it in one hour. The number of gallons that would go through in 94 hours is
    5·2 answers
  • Solve without calculator log54 base 10​
    6·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!!
    9·1 answer
  • Which table has a constant of proportionality between y and x of 8/5
    12·1 answer
  • At the school cafeteria, you can get 3 slices of pizza for $5.94. At this rate, how much would 7 slices cost, in dollars and cen
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!