1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
3 years ago
12

A cylindrical bucket contains 615 cubic inches of water the heigh of the water is 4 inches what is the radius of the bucket to t

he nearest whole number
Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
8 0

Answer:

Your answer is: 5 or 6 inches

Step-by-step explanation:

Hope this helped : )

You might be interested in
The graph shows the solution to the previous system of equations
inessss [21]

i dont see a graph..

6 0
4 years ago
The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the ne
nexus9112 [7]

Answer:

$0.18 per pencil.

Step-by-step explanation:

"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.

4 0
3 years ago
Please help my brain isn’t working
sveta [45]

Answer:

2.25

Step-by-step explanation:

substitute x = -2 into y = (2/3)^x

=> y = (2/3)^-2

=> y = 9/4 = 2.25

4 0
3 years ago
an athlete completes a race in 55.72 seconds how many times greater is the digit in the tens place than the digit in the ones pl
Inessa05 [86]
7 is 5 greater than the 2
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
18 of the last 30 cars passed you were black. what is the probability the next car will be black?
Nutka1998 [239]
18/30 simplifies into 6/10 which then is put in decimal form of 0.6
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help! I’m stuck on this question. I’m very confused.
    6·1 answer
  • What's a integer numbers<br>​
    7·1 answer
  • Find the general solution for cos x = 0, where n is an integer.
    8·1 answer
  • Greg needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 25 spoons for $1.99 . Brand B has a box of 42 spoons for $3.89 . Find the
    5·2 answers
  • The area of a playground is 320 yards squared. The width of the playground is 4 yards longer than its length. Find the perimeter
    15·1 answer
  • i don't know if this makes sense but I have to make 8X to the 12 power a number in parentheses. I have to fill in the boxes with
    13·1 answer
  • Sam is five years old his older brother tom is three times as old is sam when salmon is 20 how old will tom be
    6·1 answer
  • Which is heavier: a ton of bricks or a ton of feathers (My points I still have 1600 points to gooo)
    14·2 answers
  • 1368⁄75 is approximately equal to what value
    7·1 answer
  • I ask for some help on this (don’t say look it up)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!