Answer:
x = 0 , 2/3
Step-by-step explanation:
3x^3-x^2=x^2
3x^3-2x^2=0
x^2(3x-2)=0
Now split into two equations:
1)
x^2=0
x=0
2)
3x-2=0
3x=2
x=2/3
Answer:
62
Step-by-step explanation:
because of vertical angles, then corresponding angles it is congruent to the 62 angle
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
<u>CHECK </u><u>THE </u><u>TERMS </u><u>OF </u><u>USE.</u><u>.</u><u>. </u>
<u>UNDER </u><u>THAT, </u><u>YOU'LL </u><u>SEE </u><u>SUBSCRIPTIONS, </u><u>ETC.</u><u>.</u><u>. </u>
If he sold 25 boxes in all and he sold 7 today then he would of sold 25 - 7 boxes yesterday. Josh sold 18 boxes yesterday.
Today = 7
Yesterday = 18
Total = 25
7 + x = 25, when x = Yesterdays sold boxes.
Hope this helps :)