1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
6

in week 1, the total sales for a video game were 2,374,136. What percent of the total sales were from the us? round to the neare

st whole percent

Mathematics
1 answer:
Ludmilka [50]3 years ago
3 0
51% of the sales were from the US
You might be interested in
When should the direct pattern be used to communicate negative nows?
DochEvi [55]
If you are referring to news* instead of "nows", the direct pattern should be used when firmness is necessary and the receiver may overlook look it. This provides for a clear explanation and understanding.
3 0
3 years ago
cost $12 for adults and 5$ for children .on the first day of the fair 312 tickets were sold for a total of 2204$.How many adults
IrinaVladis [17]

The number of adult tickets and children tickets sold were 92 and 220 respectively

What differentiate adult tickets from children's

The adult tickets can be represented by a while children's ticket is c

The total number of tickets sold which is 312 means the sum of a and c

a+c=312

Total value of adult tickets=a*12

total value of children tickets=c*5

12a+5c=2204

Solve for a in the first equation

a=312-c

substitute for a in the second equation

12a+5c=2204

12(312-c)+5c=2204

3744-12c+5c=2203

3744-2203=12c-5c

1541=7c

c=1541/7

c=220

a=312-220

a=92

Find out more about ticket pricing on: brainly.com/question/13711180

#SPJ1

3 0
2 years ago
Could i get help? pleaseeee
My name is Ann [436]

Answer:

A for me beacause i understand quite

Step-by-step explanation:

Hope it helps good day

4 0
1 year ago
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
Salsk061 [2.6K]
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
4 0
3 years ago
When Raphael solved the system below by using the method of elimination, he changed the second equation to -8x-2y=-2 what proper
galben [10]
For this case, what we are going to do is use the following property:
 Multiply an equation by a scalar.
 In this case, the scalar will be:
 k = -2
 We have then that equation 2 will be:
 k * (4x + y) = k * 1
 -2 * (4x + y) = - 2 * 1
 -8x-2y = -2
 Answer:
 The property that justifies this manipulation is:
 Multiply an equation by a scalar.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you solve equations like this
    9·1 answer
  • Please explain how to do #6 i know the work is right but i don’t understand it
    11·1 answer
  • I'm so confused please help​
    10·1 answer
  • Rewrite the following in the form log(c).<br> log (2) + log(3)
    9·1 answer
  • How many pounds are there in 2/3/4 tons (1 ton = 2000 pounds)
    5·1 answer
  • ellie wanted to order candy online. company A us offering 2 1/2 pounds of chocolate for $32.50; while company B is offering 2 3/
    9·1 answer
  • Mmw-qdtk-wah come. ​
    11·2 answers
  • Simplify 5- (-2x – 7)
    10·1 answer
  • Order the numbers from least to greatest. -0.25,1-5,0.3​
    8·1 answer
  • Nasim is ordering a taxi from an online taxi service. The taxi charges $3 just for the
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!