1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
9

(2x^2+x+3)/(x-2)with remainder

Mathematics
1 answer:
Leni [432]3 years ago
3 0

Answer:

2x+5 r. 13

Step-by-step explanation:

So using long division, you can solve for the quotient and the remainder.

Please look at the attached for the solution.

Step 1: need to make sure that you right the terms in descending order. (If there are missing terms in between, you need to fill them out with a zero so you won't have a problem with spacing)

Step 2: Divide the highest term in the dividend, by the highest term in the divisor.

Step 3: Multiply your result with the divisor and and write it below the dividend, aligning it with its matched term.

Step 4: Subtract and bring down the next term.

Repeat the steps until you cannot divide any further. If you have left-overs that is your remained.

You might be interested in
34.25 Divided by what Equals 342.5
Marizza181 [45]

Answer:342.5/ 34.25 = 10

6 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Bx%7D%7B5%7D%2B%5Cfrac%7B3x%7D%7B15%7D%3D%5Cfrac%7B2x%7D%7B3%7D%20%7D%20" id="TexF
Bezzdna [24]
Multiply all terms by 15
3x+3x= 10x+30

Combine like terms
6x=10x+30

Subtract 10x from both sides
-4x=30

Divide both sides by -4
x= -7.5

Final answer: -7.5
4 0
3 years ago
If I roll a fair die 100 times, about how many times would I roll a 4?
WARRIOR [948]

C. 17

Why:

Divide 100 by 6, round the answer and you should get 17

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
This expression represents the average cost per game, in dollars, at a bowling alley, where n represents the number of games:
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

Average Cost per game for 4 games is:

A) $4.75

Step-by-step explanation:

As the question is not complete, lets complete it first.

At the bowling Alley, shoe rentals cost $3 while a games costs $3. The expression that represents the average costs per game 'c' , in dollars, where n is the number of games, is:

c=\frac{4n+3}{n}

To find average cost per game, for 4 games, simpli substitute n=4 into the given equation:

c=\frac{4n+3}{n}\\c=\frac{4(4)+3}{4}\\c=\frac{16+3}{4}\\c = \frac{19}{4}\\c= 4.75

So Average Cost per game for 4 games is:

c = 4.75$

5 0
3 years ago
PLEASE HELP! GIVING POINTS!
Alex777 [14]
4+4+3+3 because if you look to each corner there is 4 and on the other corner there is 3 and 3
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Cual es la formula de aceleracion
    12·1 answer
  • To make green paint, students mixed yellow paint with blue paint. The table below shows how many yellow and blue drops from a dr
    7·1 answer
  • 29 miles converted into inches
    6·2 answers
  • The temperature was 85 degrees Fahrenheit in Bluepoint. The temperature was 58 degrees Fahrenheit in Silvergrove. Was the weathe
    6·2 answers
  • Question: A man standing in a field in New Hampshire sees Cannon Mountain in front of him. He knows that the height of Cannon Mo
    11·1 answer
  • Please show work and solve 4a^2 x 3a^5
    11·1 answer
  • Find the sum of the first 7 terms of the following series, to the nearest integer.
    12·1 answer
  • Y=0.45(x-4)(x+2)<br> Solve please
    12·1 answer
  • I need help very soon.
    10·2 answers
  • Solve the equation: 315= 390- 25q ​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!