1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVETLANKA909090 [29]
3 years ago
11

If a is a rational number and B is an irrational number can the product of a and b be rational

Mathematics
1 answer:
MAXImum [283]3 years ago
5 0

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate 1/2 t + 3/8 when t=1/4
Annette [7]

Answer:

.5 or 1/2

Step-by-step explanation:

.5 x .25 = .125

3/8 = .375

.125 + .375 = .5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tim wants to boil rice on the stove. He needs to use exactly three gallons of water in a pot to boil the rice. Which method shou
Volgvan
B. is the answer because he can just refill the 1 gallon jug to eventually measure out 3 gallons!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please Help.....................................................
cluponka [151]
68% due to more 1,2, and 3's
7 0
3 years ago
How many variable terms are in the expression 3x3y + 5xz − 4y + x − z + 9?
Dimas [21]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

there are only x y and z used in the expression no matter how many times they multiply.

8 0
2 years ago
Which choice represents the number of cookies Rhianna must sell for 35 cents each to make more than $15. A) 0.035x > 15 B) 0.
Tanya [424]
0.35x > 15 <=== ur inequality
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Results from previous studies showed 79% of all high school seniors from a certain city plan to attend college after graduation.
    5·1 answer
  • The area of Chile is 291,930 square miles. The area of Mexico is 761,606 square miles.
    11·1 answer
  • What happens when the scale factor is negative?
    11·2 answers
  • What are the variable terms in the expression?<br><br> 6x^2 + 3xy + 4z
    11·2 answers
  • Helpppp I attached a ss
    11·2 answers
  • 1 2/5 as a improper friction
    11·1 answer
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • Carrie recorded the temperature outside her school at the same time each day for four days. On Monday, the temperature was 11 de
    12·1 answer
  • A real estate agent earned commission of $8,785 for selling a house. If his rate is 7%, find the selling price of the house.
    12·1 answer
  • Identify the terms in the expression. (Enter your answers as a comma-separated list.)
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!