

Hence they are similar
#2
- <A=<H
- And ratio of sides are same
Hence both triangles are similar by SAS property
#3

Answer: This study uses a control group, this study uses repeated measures design, and this study uses random sampling
Step-by-step explanation:
Hello!

The price is

per ounce.
_____________________________

1 pound = 16 ounces
Divide the price by the number of ounces there are in a pound.
12 ÷ 16 = 0.75
cookies and cream, the best flavor ever.
Answer:
B) 5.52 * 
Step-by-step explanation:

5.52 * 10^-4
<em>Feel free to mark this as brainliest! :D</em>